RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
InfoKom

Mirsad Đapo: Kriza u preduzeću je bila duboka, ali nas očekuje pozitivan rezultat na kraju ove godine

Deset mjeseci nakon preuzimanja rukovodeće pozicije u JP “Komunalno Brčko”, Mirsad Đapo govori o situaciji koja je vladala u preduzeću kada je tek došao, trenutnom stanju i planovima za narednu poslovnu godinu.

Mirsad Đapo

“Kriza je bila toliko duboka da je i sada teško reći da smo u potpunosti izašli iz krize. Ja sam na početku mandata najavio da je ovo godina stabilizacije, i finansijsko stanje sada jeste mnogo povoljnije, ali ipak treba još vremena da bi bismo stvarno bili ono što u ovom sistemu trebamo biti. Ne samo kao javno preduzeće, koje ima monopol, nego i kao preduzeće koje bi na tržištu moglo ostvarivati mnogo značajniju ulogu kroz dodatne poslove. Za to treba niz promjena koje vršimo, ali one se ne mogu vidjeti u cjelosti za godinu dana”, istakao je direktor JP “Komunalno Brčko” Mirsad Đapo.

Za osam mjeseci preduzeće je ostvarilo pozitivan rezultat veći od 870.000 KM. Za isti period, odnosno za osam mjeseci 2017. godine, rezultat je bio negativan za skoro milion maraka, podsjetio je Đapo.

Na pitanje da li je bilo “štimanja rezultata”, direktor JP “Komunalno Brčko” je negirao takav stav, rekavši da jeste bio svjedok štimanjima računovodstvenih izvještaja, ali da njemu i preduzeću ne treba “friziranje” rezultata.

Podsjetio je da je u vrijeme prvog rukovodioca preduzećem, u određenom vremenskom periodu, kumulativna dobit bila oko 8 miliona KM, na šta je plaćeno oko 830.000 KM poreza na dobit, što je, kako smatra, suludo, jer se taj novac mogao iskorititi za nabavku vlastitih vozila, radnih mašina i opreme, te danas ne bismo imali problem sa voznim parkom. Sa druge strane, ističe Đapo, godinama je prihod otpilike u istom omjeru, ali je preduzeće na kraju 2016. godine iskazalo gubitak od čak 6,5 miliona KM, a na kraju 2017. godine gubitak od 2 miliona KM, što znači da se sa zalihama i nenaplaćenim potraživanjima manipulisalo u ranijem periodu.

“Pitam se, a i sve učesnike u ovim računovodstvenim politikama koje su u prethodnom periodu vođene u preduzeću, i gdje nisu provođene preporuke revizora, koji su na ovaj problem godinama ukazivali, kako je moguće da na istom obimu prihoda, za jedan period kumulativno imamo 8 miliona dobiti, za samo dvije godine imamo sličan rezultat, ali negativan, tj preduzeće na isti obim prihoda, ima negativan rezultat od 8 miliona KM”, upitao je Đapo.

“Preuzeo sam na stolu, kada sam došao, šest i po miliona obaveza koje nisu trpile čekanje. Tri – četiri mjeseca neuplaćene doprinose, ljudi treba da idu u penziju, a ne mogu da ostvare to pravo jer nije uplaćen doprinos za penziono, nekoliko mjeseci neplaćeno zdravstveno, dobavljači su nam okrenuli leđa, mnogo je toga bilo loše, pitanje bi bilo kako bismo nastavili da tada nije produžena bankarska garancija. Sada je to stanje u značajnoj mjeri poboljšano. Nemamo ni marke duga ni za Fond zdravstvenog osiguranja ni za PIO/MIO, dobavljačima se obaveze isplaćuju u roku, nemamo više ni obaveza po osnovu kamata za električnu energiju”, rekao je direktor

Podsjetio je da je osnivač, Skupština Brčko distrikta BiH, izašao u susret preduzeću i u vidu grantova izdvojio iz Budžeta Distrikta za 2018. godinu 2.300.000 KM sredstava. Skupština je za subvenciju za kamate za nabavljenu i isporučenu električnu energiju izdvojila 200.000 KM, s obzirom da je došlo do poskupljenja električne energije na tržištu u drugoj polovini 2017. godine, za šta preduzeće nije imalo planirana sredstva. Zatim, 1.200.000 KM je predviđeno za nabavku radnih mašina, prvenstveno auto-smećara, i drugih vozila i opreme, da bi radne jedinice mogle nesmetano da obavljaju svoje osnovne poslovne aktivnosti, s obzirom da sada ističe ugovor po osnovu operativnog lizinga za vozila. Za nove trafostanice predviđeno je 500.000 KM, za nabavku mobilne spalionice za organski otpad izdvojeno je 300.000 KM, a za nabavku novogodišnjih ukrasa za kićenje grada odobreno je 100.000 KM. Sredstva su operativna, a u toku su tenderi za nabavku opreme koja je predviđena ovim grantovima.

Međutim, Đapo ističe da je preduzeću faktički dato svega 1,4 miliona KM za nabavku vozila i opreme, i subvencije za struju, jer su ostali grantovi namijenjeni za sredstva koja bi grad svakako u dogledno vrijeme nabavljao i koji će služiti za opšte dobro.

“Ovo je nešto što Brčko distriktu svakako treba, samo smo mi dobili ovlaštenje da to sve nabavimo, a služiće svim građanima. Mi to sami nismo mogli, a nismo mogli dobiti ni kreditna sredstva od banaka. Mi ćemo tek naredne godine biti kreditno sposobni. Međutim, zajedno sa Vladom moramo raditi i na promjeni komunalnih politika i strategija, i tražiti podršku od strane međunarodnih fondova. Imamo više desetina kilometara starih vodovodnih i kanalizacionih cijevi koje je potrebno zamijeniti, zatim više od dva miliona treba da bude uloženo u elektro-energetske objeket i opremu u gradu. Grad se izgrađuje, a ne prati to infrastruktura. Mi možemo da vršimo održavanje i rekonstrukciju donekle, ali ne možemo da vršimo nova ulaganja. To nije u našoj nadležnosti. Kapitalna imovina nije ni prenešena na preduzeće, i to su sve otvorene teme,” kaže Đapo.

Osim toga, potrebno je donijeti i novi Zakon o komunalnim djelatnostima, koji će preciznije tretirati obaveze javnog preduzeća za komunalne poslove i javna ovlaštenja za poslove koje samo JP “Komunalno Brčko” može da obavlja.

“Mi sa predstavnicima osnivača razgovaramo kontinuirano. Nedavno je u posjeti preduzeću boravio i gradonačelnik i njegov zamjenik, što je prva zajednička posjeta gradonačelnika i njegovog zamjenika preduzeću ikada. I to mnogo govori. Sa njima i šefovima drugih odjeljenja koja su važna za naš rad, Odjeljenjem za komunalne poslove, javne poslove, prostorno planiranje i drugim, razgovaramo kontinuirano i sigurno je da ćemo ubrzo ostvariti pomake i u oblastima zajedničkog djelokruga rada”, rekao je direktor Mirsad Đapo.

O drugim temama koje su značajne za ovogodišnje poslovanje preduzeća, javnost ćemo informisati uskoro, u nastavcima.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Obavještenje za kupce električne energije

Radio Brčko

Brčko: Planirani zastoji u isporuci struje na nekoliko lokacija

Radio Brčko

Брчко: Застоји у испоруци струје на неколико локација

Radio Brčko