RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Arhiva

Rat zbog Ś i Ź u Crnoj Gori

Mnogi roditelji u Crnoj Gori ne žele da im djeca uče slova Ś i Ź koja su uvedena u crnogorski jezik, piše Dojče vele.

Ne smiruje se tako sukob oko jezika. Poznavaoci prilika kažu da je to još jedna linija podjele koje podgrijava politika.

“Naš jezik je srpski. Pošto u našem bukvaru nemamo Ś i Ź, ja mislim da moja djeca ne treba da uče ta slova”, kaže Matija Milačić zaDojče veledok sa ćerkom Nađom lista crnogorski bukvar.

Milačić je novinar i predsjednik udruženja “Ćirilica” u Podgorici i smatra da se crnogorski jezik nasilno odvaja od srpskog.

“Neki nastavnici čak kažu da moraju da pretrče ta dva slova. Jer i profesori su svjesni da nemamo mnogo primjera gdje se koriste”, dodaje Milačić. “Ovdje imamo primjer za slovo Ź”, kaže, pokazujući knjigu gdje piše riječ “Źenica”.

Kako kaže mala Nađa? “Zjenica”, odgovara dijete. “Svi kažu zjenica”, dodaje njen otac.

Sasvim drukčiju priču kazaće Novica Vujović, saradnik na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost na Cetinju.

“Pitanje fonema Ś i Ź problematizuje se iz kakvih politikantskih razloga ili nepoznavanja literature i stanja na terenu. Ti fonemi su opšta crnogorska karakteristika – kako u Baru, Herceg Novom ili Tivtu, tako od Pljevalja do Plava, Gusinja ili Berana”, kaže on.

Novinar Samir Kajošević za DW ističe da ni štampa ne koristi nova slova.

“Imali ste period tokom referenduma o nezavisnost, period potrebe da se naglasi to novo crnogorstvo”, kaže on.

“To je politička potreba da se ima nešto svoje, konkretno ta nova slova, da bismo se razlikovali od onoga gdje smo bili do juče. Više je politički nego realan problem.”

Izvor: Nezavisne

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Episkop Fotije: U Crnoj Gori je pobijedio narod i blagoslov Svetog Vasilija Ostroškog

Radio Brčko

Crnogorski likovni umjetnici predstavili se u muzeju Žitomislić

Radio Brčko

Црна Гора: Скупштина усвојила измјене Закона о слободи вјероисповијести

Radio Brčko