Predstavnici brčanskog Udruženja poljoprivrednika, na današnjoj konferenciji za novinare, uputili su apel aktuelnoj vlasti da im pomogne oko rješavanja problema u vezi otkupa šljive.
Slavko Blažević, predsjednik ovog udruženja, kazao je da je problem u cijeni od 25 do 30 feninga koju “Bosnaplod” nudi ove godine za otkup šljive po kilogramu, i da se voćari ne mogu uklopiti u tu cijenu koja je, do sada, najniža u odnosu na prethodne godine.
„Privatnici se drže cijena na berzi i za njih ne postoji druga cijena. Oni tvrdi da mogu da uvezu šljivu na 25 feninga, a naši farmeri sa ovakvim podsticajima se ne mogu uklopiti nikako u tu cijenu. Oni su u velikom minusu. Vlada mora da voćarima da neki regres kako bi se spasili“, dodao je Blažević.
Teufik Husić, potpredsjednik ovog udruženja kazao je da im je, na početku, rečeno da će “Bosnaplod” sve da otkupi, i da su čak pravljeni i ugovori.
„Ugovori o tome koliko imam vagona i koje sorte šljive. Cijena je rečena da će biti kao na berzi. Ali sada ispada da nema ni berze, kao i da oni sada neće ovu našu bosansku šljivu. A ja garantujem da bolje šljive, boljeg kvaliteta nema“, rekao je Husić.
Također su kazali da ne mogu više čekati da berba počne jer šljiva svakim danom sve više propada, te da je vlast ta koja im jedino može pomoći.
„Čačanka ljepotica je propala 90 posto. Sada u baščama šljiva propada i ne znamo šta više da radimo. Problem je što sada šljiva truhne, a imam informacije da “Bosnaplod” još za 10 dana neće brati jer smatraju da je još zelena. Za deset dana šljive nema“, istakao je još Husić.
Prema riječima Ramiza Ribića, predsjednika Udruženja “Voćar” Šatorovići, osim što su elementarne nepogode oštetile šljivu pa se ne može izvoziti jer nije prva klasa, i država je nametnula obavezu plaćanja 0,10 centi po kilogramu šljive za izvoz.
Predsjednik Udruženja poljoprivrednika Gornji Rahić, Abdulah Karalić, kazao je da je problem voćarima i nepostojanje otkupnih stanica u selima jer, kako je kazao, traktorom se iz okolnih sela, zbog daljine, ne može šljiva dovesti u “Bosnaplod”.
Predstavnici brčanskih poljoprivrednika zamolili su vlast u Distriktu na čelu sa gradonačelnikom da pokrenu aktivnosti oko rješavanja ovog pitanja jer se nalaze u izuzetno teškoj situaciji.
Ribić je još dodao da je već tražio novi sastanak sa rukovodstvom “Bosnaploda” na kome će se iznijeti zahtjevi voćara da se, što prije, započne sa berbom i otkupom šljive, kao i da se precizira cijena koja odgovara poljoprivrednicima.
Od rukovodećih organa “Bosnaploda” zatražili smo izjavu u vezi informacija iznesenih na današnjoj konferenciji za novinare Udruženja poljoprivrednika Brčko distrikta, međutim odgovor do sada nismo dobili.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.