Најмање 288 људи је погинуло, а 900 је повријеђено у судару возова у источној индијској држави Одиша, што је највећа железничка несрећа у Индији у овом вијеку, пишу Индија тудеј, Си-Ен-Ен и Би-Би-Си, а преноси РТС.
Званичници кажу да се очекује да ће број погинулих расти.
Шеф ватрогасне службе Судхансху Саранги рекао је за Прес Траст оф Индија да је више од 850 људи повријеђено, а да се многи од њих налазе у критичном стању.
Више од 200 возила хитне помоћи са 100 љекара, послато је на лице мјеста у округу Баласоре, рекао је локални званичник Одише, Прадип Џена.
У акцији спасавања учествује и на стотине ватрогасаца, полицајаца и паса трагача.
Претпоставља се да је неколико вагона воза “Коромандел Експрес” искочило из шина, а поједини од њих су завршили на супротном колосијеку, након чега је други воз “Ховрах суперфаст експреса” ударио у преврнуте вагоне.
Жељезничка несрећа у Индији (фото: EPA-EFE/PIYAL ADHIKARY)
Индијски званичници рекли су да је у инцидент умијешан и теретни воз који је стајао на том дијелу пруге, не наводећи додатне детаље.
Индијски премијер Нарендра Моди рекао је да је узнемирен због несреће и да мисли на ожалошћене породице.
– Спасилачке операције су у току на мјесту несреће, а погођенима се пружа сва могућа помоћ – написао је Моди на Твитеру.
Министар синдиката жељезница Ашвини Ваишнав наредио је истрагу о трагичној несрећи.
– Издао сам налог да се спроведе истрага на високом нивоу како би се открило зашто се ова несрећа догодила – рекао је Ваишнав, преноси Индиа Тодаy.
Министар унутрашњих послова, Амит Шах, назвао је инцидент “дубоко мучним”.
Дан жалости у Индији
Главни министар Одише Навин Патнаик прогласио је једнодневну државну жалост.
Индијска влада најавила је новчану помоћ породицама страдалих, као и повријеђенима у овој несрећи.
Индија има једну од највећих жељезничких мрежа на свиету и несреће су веома честе, упркос томе што је влада претходних година улагала стотине милиона долара у побољшање инфраструктуре.
Највећа жељезничка несрећа у Индији догодила се 1981. године када је препун путнички воз излетио са шина у ријеку током циклона у држави Бихар и када је погинуло најмање 800 људи.
фото: EPA-EFE/PIYAL ADHIKARY)
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.