Protesti se nastavljaju četvrti dan zbog navodnog grupnog silovanja, ubojstva i prisilne kremacije devetogodišnje djevojčice u glavnom gradu Indije, New Delhija.
Roditelji djevojčice optužili su hinduističkog svećenika i još trojicu da su je napali kada je otišla po vodu za piće iz hladnjaka krematorija.
Majka je, kad se njihova kći nije vratila, otišla do objekta kremtorija gdje su vrata bila zatvorena te joj je zaprijećeno kad se usprotivila kremiranju svoje kćeri.
Policija je registrirala slučaj grupnog silovanja i ubistva te je uhapsila osumnjičene muškarce. Roditelji djevojčice su Daliti (“nedodirljivi”) i zarađuju za život prosjačeći ispred sufijskog muslimanskog svetišta koje se nalazi preko puta krematorija u području Nangala u New Delhiju. Djevojčica im je bila jedino dijete.
U srijedu se stotine demonstranata okupilo ispred krematorija Nangal tražeći smrtnu kaznu za optužene. Također su pozvali na suspenziju nekih lokalnih policijskih službenika, optužujući ih za uznemiravanje porodice žrtve. Demonstranti su zapalili sliku premijera Narendre Modija, optužujući ga da ne osuđuje zločin.
Incident se poredi s prošlogodišnjim grupnim silovanjem i ubistvom Dalit tinejdžerke od strane četvorice muškaraca iz više kaste u gradu Hathras u sjevernoj državi Uttar Pradesh. Taj incident izazvao je globalno bijes nakon što je policija prisilno kremirala njezino tijelo uprkos protestima njene porodice.
Daliti ili “nedodirljivi” su sloj društva koji je na najnižem nivou u indijskom sistemu kastâ. Kršćanski Daliti danas čine 2,3 posto od 1,3 milijardi indijskoga, većinski hinduističkoga, stanovništva. Od toga daliti čine oko 60 posto indijske kršćanske zajednice. Muslimana je oko 14 posto. Prema vjerovanju, nemaju nijednu varnu. To znači da se razlikuju od ostalih kasta što u sebi nemaju nijedan dio božanstva Puruše.
Nemaju nikakav status u društvu. Smiju obavljati samo najgore i najteže poslove: čišćenje izmeta, prosjačenje, prostitucija, nošenje leševa. Kaste koje su iznad njih izbjegavaju ih dodirnuti, ne gledaju u njih, ne rukuju se s njima. Drže ih ljudima ispod zakona. Žene iz ove kaste muškarci iz više kaste redovno siluju misleći da na to imaju pravo. Zabranjeno im je ući u ugostiteljske objekte. U trgovačkim radnjama ne dodaje im se hrana u ruke, nego im se baca na pod. Daliti ne smiju ići u škole i hramove. Često nemaju ni pristup izvorima pitke vode.
Foto: Getty images, arhiva
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.