ЛОНДОН – Истраживачки Легатум институт из Лондона објавио је 10. индекс просперитета, који се односи на рангирање земаља широм свијета. Када говоримо о просперитету, онда је углавном ријеч о новцу, али су представници Легатум института упоређивали 104 варијабле, попут традиционалних индикатора, као што су БДП и број за-послених, али и друштвену толеранцију и квалитет интернета у земљи. Најлошије рангиране земље су тешко погођене ратовима и епидемијама, суочене с уништеном економијом, политичким и образовним системом.
Индекс покрива 149 земаља, мада су неке изостављене због недостатка података, као што је случај са Сиријом и Сјеверном Корејом. Ово је 10 најлошије рангираних земаља:
1. Јемен
Разорен грађанским ратом, Јемен заузима посљедње мјесто по питању економије, предузетништва и управљања.
Такође се нашао на предзадњем мјесту када је ријеч о друштвеном капиталу и међу посљедње је три земље по питању личних слобода.
2. Авганистан
Рат је оставио ову земљу у руинама, најгоре рангирану по питању личних слобода. Уједно је на трећем мјесту када је ријеч о лошем управљању земљом. Вицешампион у негативном просперитету је био и 2015. године.
3. Централноафричка Република
Централноафричка Република (ЦАР) је прошле године била најмање просперитетна земља.
Ове године се нашла међу најгорих 10 по свим факторима осим једног.
4. Судан
Пао је са 134. на 145. мјесто ове године. Становништво живи у другој земљи с најмање слобода од свих земаља обухваћених истраживањем. Судан само два индекса нису сврстала у 10 најлошије рангираних.
5. Конго
Грађани Конга живе у другој најнесигурнијој земљи од свих земаља уврштених у индекс просперитета. Ова афричка земља је уједно најбољи резултат остварила када је ријеч о друштвеном капиталу те заузела 131. мјесто.
6. Чад
У 2014. је Централноафричка Република била мање просперитетна од Чада. Прошле године је ова земља била на чет-ртом мјесту. Најбољи резултат је остварила у заштити околине.
7. Ирак
Као једно од подручја које окупира Исламска држава, није велико изненађење да Ирак заузима посљедње мјесто када је ријеч о безбједности и стабилности, упркос рангу међу 100 земаља по питању друштвеног капитала.
8. Мауританија
9. Ангола
10. Бурунди
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.