Новинари имају кључну улогу у повезивању култура и подстицању разумијевања међу нацијама, а поред тога они имају и задатак да сарадњу између Кине и земаља централне и источне Европе /ЦЕЕЦ/ учине још бољом, истакнуто је на округлом столу за новинаре одржаном у граду Нингбо у кинеској провинцији Џеђианг.
Тема округлог стола, који је организован у оквиру студијске посјете новинара из земаља централне и источне Европе Кини била је “Продубљивање медијске сарадње, дијељење развојних могућности”, а новинари из Европе искористили су ову посјету и да се боље упознају о Кини, као и начином функционисања медија у овој многољудној земљи.
У оквиру ове посјете, европским новинарима, међу којима је био и новинар Срне Горан Јањић, представљена су достигнућа Кине у свим сферама живота, а упознати су и са све већом отворености ове далеке земље према свијету у економском, туристичком, инфраструктурном и трговинском погледу.
Према ријечима новинара медија из земаља бивше Југославије, који су били саговорници Срне, највећи утисак на њих оставили су обични људи, најсмијани и дружељубиви, спремни да помогну свима у свим ситуацијама.
Како су неки од саговорника истакли, на лицима свих у Кини види се самоувјереност и опуштеност, као да знају да ће за њих, ова добра времена потрајати, да је кинеско друштво стекло много тога и да је сада вријеме да се то подијели са свијетом.
Наравно, један од најјачих утисака сигурно је и технолошки, али и економски развој Кине у посљедњих неколико деценија, огромне вишеспратнице и стамбени блокови изграђени на непрегледном подручју, нове технологије имплементиране у стандардне медије, које у овом тренутку за нас изгледају као научно-фантастични филм, а све то у споју са традицијом и историјом кинеског народа.
МИНИ ЕВРОПА У СРЦУ КИНЕ
Велики технолошки напредак кинеских компанија довео је до тога да оне постану свјетски лидери у овој области, а једна од водећих технолошких компанија, “Хуавеј” за новинаре из Европе и Кине отворила је врата свог научно-истраживачког кампуса.
Овај парк, који иначе није отворен за туристе изграђен је на језеру Сонгшан, а простире се на више од 10 квадратних километара и у њему се налазе вјерне реплике 12 европских градова и грађевина, попут дворца у Хајделбергу, енглеског Оксфорда, Универзитета у Паризу, Бољоње, Вероне и Брижа, које су изграђене за три године.
Сви ови, “европски градови” повезани су електричним трамвајима по узору на швајцарске жељезнице.
Према ријечима представника компаније, у овом кампусу, у којем ради између 25 и 30 хиљада радника налази се и велика библиотека, коју студенти “Хуавеј” колеџа користе за учење и научно-истраживачки рад, без којег, како су навели, не би био могућ овакав напредак компаније.
ГРАДЊА МОСТОВА У СВАКОМ СМИСЛУ
Напредак Кине може се видјети у сваком дијелу земље, а највише од свега, граде се саобраћајнице, које не повезују само насељена мјеста, не градећи само инфраструктурне мостове, него и мостове у политици, економији, привреди, култури и свакој сфери живота.
Иако је Кина огромна земља и њене компаније се фокусирају на домаће тржиште, Кинези не желе добро само себи, него и свима у свијету, због чега граде мостове према свим дијеловима свијета, укључујући и земље централне и источне Европе.
О глобалној економији, новим технологијама, па и финансијској индрустрији данас не можемо говорити без Кине, а дио тога осјетили су и новинари из ЦЕЕЦ, који, иако су били знатижељни, нису могли сазнати више од онога што су домаћини у компанијама попут “Хуавеја”, “Би вај ди-ја”, “ВЦГ”, “ЦМГ” и других, представили.
Према ријечима представника једне од највећих компанија електричних аутомобила у свијету “Би вај ди-ја”, ова компанија тренутно има 1.025 регистрованих патената, а уједно је и највећи произвођач батерија за ову врсту аутомобила.
Представници компаније додају да “Би вај ди” има четири индустрије посвећене остваривању својих зелених снова о стварању енергетског екосистема са нултом емисијом штетних гасова, и то ауто индустрија, електроника, нова енергије и жељезнички транзит.
Ова компанија, према ријечима њених представника, такође је пионир у технологији батерија, а након успјеха у производњи батерија за мобилне телефоне и лаптопове, компаније је одлучила да створи комплетан екосистем чисте енергије, који смањује ослањање на фосилна горива.
„Би вај ди”, скраћеница је синтагме “изгради своје снове” / Буилд yоур дреамс/, а компанија је посвећена стварању рјешења за мобилност без емисије штетних гасова, због чега се посљедњих неколико деценија фокусирао на савладавање напредних технологија, енергетских батерија, електромотора, електронских контролних система и полупроводничких чипова.
Према некима, овакво убрзање економије у неколико деценија, без колонизације других народа је историјски уникум, а то је успјело комунистичкој партији Кине, што све ово, према ријечима саговорника Срне, чини још импресивнијим.
НАРЕДНА МЕТА – СВЈЕТСКИ МЕДИЈСКИ ПРОСТОР
У оквиру посјете Кини, новинари из Европе имали су прилику да посјете водеће медије ове земље укључујући “Кинеску медијску групу” /ЦМГ/, јавни телевизијски сервис “ЦГТН”, “Кина вижуал групу”, те “Шангај јунајтед медиа групу” и “Шангај медиа групу”.
ЦГТН као национална тв кућа за новинаре из Европе дјелује као научно-фантастични филм, а жеља за видљивијом улогом на свјетској медијској сцени огледа се и у томе да ова медијска кућа има програме на скоро свим језицима свијета и у њој раде новинари из скоро свих свјетских земаља, па су тако новинари из свих дијелова Европе могли на својим језицима разговарати са колегама са јавног кинеског сервиса.
Модерна рјешења и развој технологије нису заобишли ни медије, тако да се највеће медијске куће у Кини у многоме ослањају на вјештачку интелигенцију, али како су рекли из Свекинеске новинарске асоцијације /АЦЈА/ која окупља новинаре из преко 200 медија, вјештачка интелигенција неће преузети новинарски посао, него се користи само да помогне новинарима у извршавању својих задатака.
Као један од разлога за све већу видљивост кинеских медија у свјетском медијском простору сигурно је и тај што западни медији годинама стварају лошу слику о Кини, коју сада, медији из ове земље желе поправити.
КИНЕСКИ ЗИД – ДОКАЗ ДА ЈЕ СТРАТЕГИЈА КИНЕ УВИЈЕК ОДБРАМБЕНА
Професор универзитета Фудан, Жанг Чангжонг, који је новинаре из Европе на њиховом путу кроз Кину упознавао са мјестима и појавама које су посјетили истакао је да Велики, односно Кинески зид, доказ да је стратегија Кине увијек одбрамбена.
Зид је грађен годинама кроз историју, и то из само једног простог разлога, а то је одбрана уједињене, царске Кине од упада варвара са сјевера који су својим походима на свјетске цивилизације мијењали историју Европе и Азије.
Само пењање уз Кинески зид тешко је и за чак, поприлично високе и спремне Европљане, па се са правом могу разумјети ријечи Мао Цетунга, који је рекао да нико није прави херој док се не попне на Кинески зид.
Професор додаје да је позиција Кине у свијету условила да она на специфичан начин комуницира са остатком свијета, иако гледајући кинеску калиграфију она представља управо центар свијета.
За ту комуникацију, али и модерну Кину и њен економски напредак важне су луге, а прилику да посјете неке од највећих свјетских лука имали су и новинари из Европе, који су видјели како функционишу неке од највећих кинеских лука, попут Наншуа и Жушана.
ЧИСТА ЗЕМЉА СА МНОГО ЗЕЛЕНИЛА
Први утисак када дођете у Кину сигурно да је много зеленила у великим бетонским мегалополисима на чијим путевима и тротоарима уопште нема смећа.
Према подацима домаћина, у овом тренутку само три одсто територије Кине је пустиња, а кинези користе сваки дио земље да посаде дрво или цвијет, због чега не изненађују призори малих башти и дрвећа на крововима кућа или зграда у великим кинеским градовима, у којима неријетно живи више становника него на читавом Балкану.
Садњом дрвећа и уопште односом према својој земљи, Кинези дају свој допринос и борби против климатских промјена, истичу домаћини.
У оквиру ове посјете, новинари из ЦЕЕЦ посјетили су највеће градове Кине попут Пекинга, Гванжуа, Шенжена, Хангжуа, Нингбоа и Шангаја, а присуствовали су и осмом састанку пословног савјета између Кине и ЦЕЕЦ-а који је одржан у Нингбоу.
Поред новинара из Европе, на путовању кроз Кину придружили су се и новинари из ове земље, који су за Срну рекли да оваква дружења могу приближити све људе ка бољој будућности.
“Помажемо и храбримо једни друге, иако долазимо из различитих култура, а у оквиру ове посјете од колега из Европе видјели смо колико је блиска сарадња и везе између Кине и ЦЕЕЦ”, рекао је један од кинеских новинара.
Студијску посјету у оквиру које су се новинари из земаља централне и источне Европе упознали са културом и модерним достигнућима Кине организовао је Секретаријат за сарадњу између ове земље и ЦЕЕЦ у периоду од 16. до 28. маја.
Извор: СРНА
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.