Trgovska gora, gdje Hrvatska planira da skladišti radioaktivni otpad, pitanje je opstanka stanovnika u 13 opština u slivu rijeke Une i to neće ostati bez odgovora, poručio je ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik.
Vipotnik je upozorio da su izgradnjom ovog objekta ugroženi životi i zdravlje ljudi iz više gradova i opština u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, kao i rijeka Una i da taj prostor postaje neupotrebljiv i za razvoj poljoprivrede i turizma, iako je izuzetno atraktivan.
On je istakao da je potencijalno odlagalište na svega 800 metara pd granice sa Bosnom i Hercegovinom što, kako je rekao, bukvalno predstavlja svjetski presedan. Dodao je da tek predstoji “prava borba” protiv takve namjere Hrvatske.
“Sreća pa imamo usvojenu Strategiju zaštite pravnog interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja na lokaciji Trgovska gora, koji daje jasne smjernice za dalje postupanje u zaštiti naših prava”, rekao je Vipotnik.
On je napomenuo da je od Hrvatske traženo da eksperti iz BiH prisustvuju istraživanjima na terenu, ali da se Hrvatska na to oglušila, te očekuje da će slučaj Trgovske gore biti riješen u duhu dobrosusjedskih odnosa.
“Ako se hrvatska strana ogluši, vjerujem da ćemo zahvaljujući pravima koje kao pogođena zemlja imamo na osnovu međunarodnih konvencija, osujetiti njihove namjere da izgrade centar na Trgovskoj gori”, naveo je Vipotnik.
Ako i to ne uspije, Vipotnik kaže da slijede arbitražni postupci pred međunarodnim sudovima, te dodaje da ne bi trebalo bježati od argumenta recipročnih mjera.
Govoreći o pravnom i regulatornom okviru iz svoje nadležnosti, Vipotnik je istakao da će resorno ministarstvo nastojati da unaprijedi ovu oblast, stvori uslove za efikasno, efektivno i ekonomično upravljanje prostorom i zaštitom životne sredine.
Vipotnik je naglasio da je namjera da se ojača ambijent poslovanja i konkurentnosti u oblasti građenja sa ciljem poboljšanja kvaliteta života svakog pojedinca i daljeg razvoja zajednice.
Kada je riječ o klimatskim promjenama, Vipotnik je rekao da one nameću potrebu za korjenitim promjenama ne samo društveno-ekonomskim, nego i u ponašanju svakog pojedinca.
“Zato ćemo stvarati uslove za efikasno korišćenje prirodnih resursa, uz niske emisije ugljenika, forsirati socijalnu uključenost i jačati regionalnu saradnju na svim nivoima”, rekao je Vipotnik.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.