RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Zbog viza ugroženo 2.000 radnih mjesta građevinaca iz BiH u Njemačkoj

Foto: Arhiva

Predsjednik Privredne Komore Federacije Bosne i Hercegovine Mirsad Jašarspahić zatražio je od  Predsjedništva BiH, Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH te Ministarstva vanjskih poslova BiH da “pruže podršku u rješavanju gorućeg problema sa kojim se suočava građevinski sektor Bosne i Hercegovine u Njemačkoj”.

Kako ističu iz Privredne komore FBiH, realizacija ugovorenih poslova u SR Njemačkoj, a na temelju Međudržavnog sporazuma između Bosne i Hercegovine i SR Njemačke, je onemogućena iz razloga što je Ambasada SR Njemačke u Sarajevu zbog pojave koronavirusa obustavila rad 17. marta 2020.godine, do daljnjeg, te poništila sve zakazane termine za izdavanje viza i obustavila izdavanje viza.

– Privrednici se suočavaju sa problemima upućivanja ‘detaširanih’ uposlenika iz BiH u Njemačku jer nisu u mogućnosti osigurati radne vize. S obzirom na trenutna dešavanja vezana za pandemiju, popuštanjem restriktivnih mjera, očekivano je otvaranje njemačke ambasade-ureda za vize, što bi omogućilo izdavanje radnih viza. Firme koje rade na osnovu detašmana bi na taj način bile u mogućnosti realizirati ugovorene poslove – ističe se u pismu upućenom navedenim institucijama.

Osim što nisu u mogućnosti realizirati ugovorene poslove, kako se dodaje, firme odustaju od ugovaranja novih poslova, “što bi dalje dovelo u pitanje očuvanje ovog za našu privredu veoma značajnog međudržavnog sporazuma”.

Iz Komore pozivaju bh. vlasti, odnosno nadležne, da obrate Saveznom ministarstvu rada u SR Njemačkoj i Ministarstvu vanjskih poslova u SR Njemačkoj sa inicijativom da se što prije omogući izdavanje viza u Ambasadi SR Njemačke u Sarajevu i time zaštiti međudržavni sporazum i obezbijedi da u skladu s odredbama istog, osigura nastavak nesmetanog rada.

Ugled i reference građevinske operative BiH, kako se ističe,  sticane  od 1972. godine, dovedene su u pitanje, a 2.000 radnih mjesta koja u ovom trenutku garantuje spomenuti međudržavni sporazum između  Bosne i Hercegovine i SR Njemačke, zbog nemogućnosti viziranja, je ugroženo, kao i više od 100 privrednih subjekata u kojima su ti radnici uposleni.

– Vjerujemo da ćete uvažavajući navedeno, u što je moguće kraćem roku, kontaktirati nadležne njemačke institucije i podržavajući ovu inicijativu osigurati i očuvanje ovog za našu privredu veoma značajnog međudržavnog sporazuma, a time radna mjesta koja zavise od njegovog provođenja – naglašeno je.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.