Povodom obilježavanja 31. godišnjice 108/215. viteške brigade, Udruženje demobilisanih boraca Armije Republike BiH 1992.-1995. i Udruženje građana dobitnika najvećih ratnih priznanja „Zlatni ljiljani“ jučer je upriličilo polaganje cvijeća i vijenaca na šehidskom mezarju u Gornjem Rahiću, a potom i na Centralnom spomeniku pripadnicima ARBiH.
U sklopu ovog obilježavanja u sali brčanskog “Preporoda” održana je i Svečana akademija na kojoj je o značaju i ratnom putu 108/215. viteške motorizovane brigade Brčko govorio Mirsad Bajraktarević, bivši načelnik štaba brigade, major i dobitnik Zlatnog ljiljana.
Fahrudin Džanić predsjednik Udruženja demobilisanih boraca ARBiH i jedan od bivših komandanata podsjetio je da je oko 556 pripadnika ove brigade položilo svoje živote u toku odbrambeno-oslobodilačkog rata na području Distrikta, dok je njih oko 1.225 teže ili lakše ranjeno.
Hazim Fazlović jedan od bivših komandanata brigade govoreći počecima rata i organizaciji u veoma teškim uslovima rekao je da 17. maja 1992. godine u Gornjem Rahiću u mjestu Okrajci formirana 108. brigada ARBIH.
„To je jedan proces koji je trajao i bilo je teško od običnih građana napraviti vojnike i uspjeli smo u toj namjeri, te zaštitili narod i odbranili teritoriju. Za uspjehe koje smo postigli zaslužna je odlična saradnja sa HVO jer na ovim dijelovima BiH nije bilo međusobnih sukoba zato što smo sarađivali i to je bilo za primjer“, dodao je Fazlović.
U kulturnom dijelu obilježavanja ove godišnjice u sali brčanskog Preporoda izvedbama recitacija i pjesama predstavili su se Irfan Kasumović iz Tuzle, Jasmina Pekić i Enida Mulamujić iz Brčkog uz pratnju Damira Dizdarevića.
U svom obraćanju bivšim saborcima i svim gostima na Svečanoj akademiji Mirsad Bajrektarević načelnik štaba brigade, major i dobitnik Zlatnog ljiljana govorio je o nemjerljivom doprinosu brigade u odbrani ovih prostora i cijele države, a posebno u zaštiti života civila.
“Teško je govoriti o tim teškim vremenima i na ovakvim skupovima bude se uspomene koje ne bih želio nikome da se ponove. Veoma je bitno da obilježavamo ovaj datum jer mnogi su dali živote za odbranu Brčkog i ostatka BiH i veoma je bitno da sačuvamo mir zbog nadolazećih generacija”, istakao je Bajraktarević.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.