U sklopu projekta “Disability Employment Awareness – DEA Project” koji realizuje nevladina organizacija „Posavina bez mina“ danas je održan seminar o značaju donošenja Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom u Brčko distriktu BiH. Seminar je bio namijenjen predstavnicima organizacija civilnog društva, medija, donosiocima odluka i svima drugima koji mogu kroz svoje djelovanje ukazivati na postojeće prepreke u vezi zapošljavanja osoba s invaliditetom i posljedica koje takvo stanje proizvodi na same osobe sa invaliditetom.
„S obzirom da mediji imaju veliku moć i nevladine organizacije koje pišu projekte i da budu aktivni, smatramo da pravljenjem ovakvog seminara uspostavljamo partnerstvo u kojem uz dobru koordinaciju možemo puno toga postići u smislu veće vidljivosti i senzibiliteta javnosti za ovu kategoriju stanovništva“, rekla je Svjetlana Pavlović, predsjednica NVO „Posavina bez mina“.
Prema njenim riječima većina korisnika je izjavila da bi volila da bude zaposlena jer su većina radno sposobna i da je seminar bio prilika da se izvuku određeni zaključci kako bi se uložio zajednički napor da zakonodavci što prije usvoje Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom.
„Sljedeći naš korak je okrenut našim direktnim korisnicima i održat ćemo tri radionice na kojima ćemo uz pomoć stručnjaka raditi na izgradnji vještina u zagovaranju i onda ćemo svi zajedno pokušati da kada nacrt Zakona uđe u proceduru, da postignemo dodatne rezultate“, dodala je Pavlovićka.
Predavač na seminaru i advokat Lejla Salijević uradila je kraće istraživanje s pravnog aspekta u međunarodnim okvirima u vezi pitanja osoba s invaliditetom i njihovog prava na rad i zapošljavanja.
„Vrlo je bitno da taj aspekt istražimo i sa šireg područja djelovanja pa smo s tim u vezi uzeli u obzir propise od Hrvatske i Srbije u današnjoj prezentaciji, kao i propise u Federaciji BiH i Republici Srpskoj koji su trenutno važeći. U suštini, ovo pitanje u Brčko distriktu BiH nije zasebno regulisano zakonom ali kroz neke druge propise pominju se prava osoba s invaliditetom kod rada i zapošljavanja“, kazala je Salijević.
Predsjednica Udruženje „Vjera i nada“ Nataša Damjanović istakla je značaj donošenja ovog Zakona jer će riješiti postojeće prepreke u vezi zapošljavanja osoba sa invaliditetom.
„Što se tiče opisa poslova koje osobe s invaliditetom mogu obavljati oni su različiti, ali uglavnom sve zavisi od vrste invaliditeta i postotka invalidnosti ali sve se može postići prilagođavanjem radnog okruženja“, istakla je Damjanović.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.