U organizaciji BZK „Preporod“ Brčko jučer je u Domu Islahijeta u Brčkom održan okrugli sto na temu „Brčko distrikt BiH 20 godina poslije“. Ove godine se navršilo 20 godina od uspostave Brčko distrikta Bosne i Hercegovine te je brčanski „Preporod“ ovaj jubilej iskoristio kao povod za radni sastanak na kojem je razgovarano o dostignućima Brčko distrikta u proteklim godinama te njegovim perspektivama u budućnosti.
U pozdravnom obraćanju predsjednik BZK „Preporod“ Brčko Edin Jašarević je kazao da su sva djelovanja brčanskog „Preporoda“ vođena idejom da su kultura i obrazovanje poligon na kojem se „Preporod“ bori za bolje Brčko te da je ovaj skup prilika za otvorenu diskusiju na temu šta je Brčko distrikt BiH danas dvadeset godina nakon donošenja Arbitražne odluke.
“Dugo se osjeća potreba za okupljanjem kakvo je ovo današnje. Današnji skup je prilika za razmjenu mišljenja i iskustava, ali pretpostavka za osnivanje foruma koji će trajno djelovati analizirajući aktuelne kulturne i političke potrebe Bošnjaka u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine i njegovom okruženju”, izjavio je Jašarević.
Počasni predsjednik BZK „Preporod“ Brčko Ćazim Suljević je u svome izlaganju naglasio da su Arbitražnom odlukom i Statutom Brčko distrikta BiH dobijene formalne pretpostavke za građansko uređenje Distrikta.
“Podsjećam da su Konačnom arbitražnom odlukom entiteti obavezani na trajni prenos ovlaštenja na Vladu Brčko distrikta Bosne i Hercegovine koja je obavezana da autonomno kreira vlastiti zakonodavni okvir usklađen sa Zakonima Bosne i Hercegovine. Temeljna odrednica da u Distriktu važe zakoni države Bosne i Hecegovine i da zakonodavstvo Distrikta mora biti usklađeno sa zakonima BiH ne primjenjuje se dosljedno. Također podsjećam da smo kroz sve ove godine trebali strpljivo i uporno insistirati na zvaničnom povezivanju sa organima i institucijama Bosne i Hercegovine. Rezultati su više nego skromni i umjesto toga imamo procese entitetizacije Brčko distrikta BiH”, naglasio je Suljević.
Prisutnima se obratio i akademik Ejup Ganić koji je u doba arbitraže za Brčko bio voditelj arbitražnog tima Federacije Bosne i Hercegovine. Akademik Ganić je izrazio zadovoljstvo što se ipak nakon dužeg perioda odlučilo organizirati okrugli sto na kojem će se podsjetiti na vrijeme kada su učinjeni veliki napori kako bi se omogućile pretpostavke da Brčko postane uspješan model građanske Bosne i Hercegovine.
“U narednom periodu treba nastojati da uspješni privrednici, umjetnici i univerzitetski profesori svojim ulaganjem i prisustvom jačaju i dalje građanski koncept funkcionisanja života i rada u Distriktu. Također, naglasak treba biti na većem angažovanju entiteta, državnih vlasti i ostalih struktura kantona i općina u selekciji novih razvojnih projekata koji će zaposliti mlade i stvarati ambijent za povratak Brčaka iz dijaspore. Bosanskohercegovačka diplomatija bi sa svoje strane trebala učiniti sve da usmjerava strane investicije i posjete iz EU i drugih prijateljskih zemalja u Brčko distrikt Bosne i Hercegovine”, kazao je akademik Ganić.
Prof.dr. Šaćir Filandra je u svojstvu izaslanika predsjednika „Preporoda“ u Bosni i Hercegovini prof.dr. Sanjina Kodrića izrazio zadovoljstvo činjenicom da se u organizaciji brčanskog „Preporoda“ okupio značajan broj uglednih pojedinaca i predstavnika institucija u namjeri da razgovaraju o procesima u Brčko distriktu Bosne i Hercegovine.
“Primijetan je zastoj u reformama i razvoju Brčkog što je posljedica, između ostalog, i činjenice da Brčko već dugo nije u političkom i medijskom fokusu elita u Sarajevu”, istakao je profesor Filandra.
Na okruglom stolu „Brčko distrikt BiH 20 godina poslije“ su prisustvovali i prof. dr. Rifat Škrijelj, rektor Univerziteta u Sarajevu, Sulejman Garib, ministar u Vladi Federacije iz doba arbitraže za Brčko, Sead Rešidbegović, ministar u Vladi TK, dr. Šefko Sulejmanović, izaslanik muftije tuzlanskog, nekadašnji načelnik općine Srebrenik Mehmed Bajrektarević, premijer Vlade TK u vrijeme arbitraže za Brčko Hazim Vikalo, načelnik Općine Lukavac Edin Delić, te brojni Brčaci koji su ostvarili uspješne karijere u naučnom, javnom i političkom životu Bosne i Hercegovine. Skupu su prisustvovali i predstavnici islamske zajednice, predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti Brčko distrikta BiH, predstavnici političkih stranaka, boračkih udruženja i udruženja građana, te Brčaci koji su u proteklim godinama dali svoj doprinos izgradnji civilnog života kako na brčanskoj slobodnoj teritoriji za vrijeme agresije, tako i u godinama nakon povratka u Brčko.
/FENA/
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.