Povodom 3.svibnja, Međunarodnog dana slobode medija, članovi Kluba novinara Bosanska Posavina danas su u svojim prostorima održali debatu o temi “Slobode medija na području BiH”, na osnovu empirijskog istraživanja “Novinarstvo, javno mnijenje i medijske slobode” Udruge BH novinara i Fondacije Friedrich Ebert u BiH.
Na osnovu anketnog istraživanja rezultati pokazuju da građani Bosne i Hercegovine najviše vjeruju vjerskim institucijama, nevladinim udrugama, a potom medijima. Najmanje povjerenja imaju u političke stranke i političare. Mario Ivkić, član Upravnog odbora Udruge BH novinara i urednik Radija Brčko iznosi detalje o sprovedenim i nažalost, zabrinjavajućim rezultima, po kojima dio ispitanika ove godine smatra opravdanim neku vrstu napada na novinare – FBiH njih četiri posto je takvog mišljenja, dok u RS-u čak dvadeset i sedam posto.
“Poražavajuća je činjenica da građani u BiH najviše vjeruju vjerskim institucijama i nevladinim organizacijama , nego medijima. Stoga i ne čudi podatak koji je tijekom debate najviše privukao pažnju kolegama, a to je da je značajan broj građana u anketi bio suglasan s tim da novnare treba zlostavljati. Jedan od zaključaka do kojeg smo došli je taj da će sami novinari morati poraditi na ostvarivanju svojih prava, i što je najbitnije, svog ugleda”, ističe Ivkić.
Predsjednik Kluba novinara Bosanska Posavina Admir Kadrić kazao je da status novinara u bh. društvu generalno nije dobar.
“ Novinari ipak nemaju slobodu u medijskom izvještavanju. Sve više ovise o politici i uredničkim stavovima, a što je jako bitno, građani sve više prepoznavaju utjecaj biznismena na rad medija”, rekao je Kadrić, naglašavajući da se ovakvo stanje može popraviti apsolutnom primjenom zakonske regulative, te zajedničkim novinarskim snagama u borbi protiv autocenzure.
Prema istraživanju BH novinara zabiježen je blagi pad percepcije ispitanika da su teme o kojima naši novinari izvještavaju loše odabrane, kao i to da građani uglavnom naglašavaju ekonomske i zdravstvene teme, koje bi novinari trebali više obrađivati. Većina ispitanika smatra da je u medijima previše negativnih informacija i pesimizma.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.