RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

Брчко: Градоначелник наложио инспекцији контролу противпожарне заштите у домовима за старе

Фото: Владимир Матијевић

Градоначелник Брчко дистрикта Синиша Милић наложио је данас надлежним инспекцијским службама да хитно изврше контролу противпожарне заштите у свим старачким домовима и установама које брину о старијим и немоћним лицима на подручју Дистрикта.

Ова мјера услиједила је након трагичног догађаја у којем је више особа страдало у пожару у једном дому за старе у Тузли. Градоначелник је истакао да је неопходно да сви пружаоци услуга смјештаја старијих лица стриктно поштују законом прописане стандарде безбједности.

„Поново сам затражио од инспекције да у најкраћем року провјери исправност система за дојаву и гашење пожара, евакуационе планове и све друге елементе заштите у домовима за старе. Наша је обавеза да учинимо све како бисмо спријечили могуће трагедије и заштитили животе наших суграђана,“ нагласио је Милић.

Градоначелник је упутио и апел свим грађанима, власницима и руководиоцима установа да редовно провјеравају исправност електричних инсталација, грејних уређаја и опреме за гашење пожара, те да сваку неправилност пријаве надлежним службама.

„Сигурност наших најстаријих суграђана мора бити приоритет. Одговорност је свих нас да реагујемо на вријеме и да не дозволимо да се трагедије понове,“ поручио је Милић.

Из Инспектората Брчко дистрикта потврдили су да су још почетком марта ове године извршили противпожарни надзор над 14 објеката у којима бораве стара и изнемогла лица на територији Дистрикта и да нису забиљежене веће повреде законских прописа, те да су све мање неправилности отклоњене у предвиђеном року.

„Донијели смо 14 рјешења о отклањању недостатака, уз рокове од 35 дана за њихово исправљање. Код свих 14 објеката неправилности су у потпуности отклоњене,“ рекао је инспектор заштите од пожара Јосип Јурић.

Он је додао да је током инспекцијског надзора провјеравано руковање запаљивим течностима и гасовима, држање боца течног нафтног гаса у кухињама, инсталације за одвођење статичког електрицитета, резервоари за складиштење лож уља, као и исправност електричних и громобранских инсталација.

„Поред тога, извршена је контрола притиска хидрантске мреже, означавање излаза и смјерова евакуације, редовна обука из области заштите од пожара, те спровођење акта заштите од пожара од стране одговорних лица,“ навео је Јурић и додао да ће по наредби градоначелника, Инспекторат поново извршити превентивне прегледе и упозорити све субјекте да се придржавају прописаних мјера заштите.

Из Дома за старе „Хускић“ у насељу Брка потврдили су да је у тој установи раније обављена инспекцијска контрола противпожарне заштите и да нису утврђене неправилности.

Главна сестра из овог дома Ванеса Кеврић изјавила је да у сарадњи с надлежним службама редовно организују обуке запослених о заштити од пожара и поступању у ванредним ситуацијама.

„Имамо противпожарне апарате који се редовно сервисирају и исправни су у свим дијеловима дома, као и ватродојавни систем који нам омогућава брзу реакцију у случају пожара. Сви наши радници успјешно су савладали обуку из области заштите од пожара, а возила дома опремљена су неопходном опремом за гашење евентуалног пожара,“ рекла је Кеврић.

Она је истакла да је циљ установе да корисницима и запосленима обезбиједи сигурност и достојанство, због чега је у дому забрањено кориштење појединих електричних апарата у собама корисника, како би се спријечиле потенцијално опасне ситуације.

Кеврић је упутила изразе саучешћа породицама настрадалих у пожару у Дому пензионера у Тузли, нагласивши да је овај немили догађај дубоко потресао све а посебно оне који раде са старијим особама, јер, како је рекла, „добро знају колика је одговорност у бризи о најстаријима“.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Grčke vlasti počele da procjenjuju štetu uzrokovanu požarima

Radio Brčko

Uručene značke zaposlenicima brčanskog Inspektorata

Suvad Alagić

Novi Sad: Veliki požar u Petrovaradinu, pronađena tijela dvojice muškaraca

Vladimir Matijević

Ostavite komentar

*