RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Brčko

ФОРМИРА СЕ НОВА ВЕЋИНА?

Активности на усвајању овогодишњег буџета Брчко дистрикта у износу преко 232 милиона марака још једном су показали бројне непринципијелности на којима је формирана актуелна већина у брчанском Парламенту.

Беспотребно отезање усвајања овог најзначајнијег акта током године, коришћено је за показивање „мишића“ појединаца, али и странака, како према колегама из владајуће већине, тако и за унутарстраначку борбу. Сама чињеница да су на буџет који је предложила Влада, посланици те исте скупштинске већине, дакле њихове страначке колеге уложили преко 1.600 амандмана говори о дисхармонији унутар те већине, бројна прикривена и јавна неслагању унутар странака, али и жељу да се прекомпонује владајућа већина о чему се одавно прича у Брчком.

Да те приче имају утемељења у политичкој стварности у Брчком одавно је знано, будући да је власт заснована на личним везама и симпатијама, а не на сличним програмским циљевима и опредјељењима. Али пошто је ријеч о босанскохерцеговачкој политичкој реалности, ништа није чудно ни немогуће. Његово величанство новац обесмишљава све могуће и немогуће разлике.

На то најрјечитије указује импертивни став посланика да су све ставке буџета подложне измјенама изузев посланичких грантова у износу од 10 милиона марака. И у тој чињници је видљива огромна неједнакост међу посланицима, пошто посланици ХДЗ-а имају на располагању скоро дупло више новца од српских и бошњачких посланика за властите амандмане.

Унутар српског политичког владајућег блока одавно је знано да постоји озбиљан захтјев Социјалистичке партије за прекомпозицију владајуће већине. Да веома озбиљно рачунају на ту могућност, социјалисти су показали појачањем свог посланичког клуба али и посјетом највише партијске делегације брчанском градоначелнику која је била „увијена“ потребом и могућностима боље сарадње између Владе Брчко дистрикта и Владе РС.

Јавности у Брчком одавно су позната неслагања СНСД-а и појединих посланика из брчанског СДС-а. Иако заједничко дјеловање у скупштинској већини правдају „вишим“, националним циљевима, потпуно је јасно да су, марксистичким ријечником речено „производне снаге прерасле производне односе“ односно да су супротна мишљења о бројним стварима одавно превазишла наводне заједничке ставове,тако да се нешто мора мијењати из темеља.

Такође,персоналне разлике унутар врха СДС-а (према провјереним информацијама) су толике да пријете изласком ове странке из владајуће већине. То су појединци из врха већ предлагали, што су други енергично одбили. То међутим постојеће разлике није смањило.

С друге стране, у брчанском СНСД-у не желе да откривају дио партијских разговора које су имали током недавне посјете предсједника странке Милорада Додика општинској организацији. Од раније је познато да брчански СНСД има одријешене руке у погледу коалиције са СДС-ом у Брчком. Послије озбиљних неспоразума у предлагању овогодишњег буџета, намеће се питање колико је још остало простора за озбиљну и конзистентну сарадњу без страха од могућег прегласавања. Они нестрпљивији ( ја бих рекао дио српских посланика који желе да уђе у власт) говоре да је питање времена када ће коалиција СНСД- СДС у Брчком бити прекомпонована.

Исту муку муче и у бошњачком политичком блоку. За сада је лидерство СДА неспорно, али се њихов јарбол подржан од СББ-а одавно заљуљао пријетећи да преврне барку. Вјетрове из Сарајева, Мајевица тешко зауставља. А као запете пушке посланици из опозиционих бошњачких странака чекају да се бродица довољно нагне, како би започело спашавање незадовољних бродоломника. Опозиција већ прави рачуницу према којој би имали исти број бошњачких посланичких руку у брчанском парламенту, али много другачије распоређених. Траже се саговорници на све стране.

Сарајевски неспоразуми између СДА и СББ-а водећих коалиционих партнера у Брчком, кажу упућенији, одавно тјерају на преиспитивање предизборних страначких коалирања. Томе доприносе и бројна персонална рјешења на појединим позицијама у локалној власти која су одавно многима трн у оку. А то је у Брчком поприличан проблем.

У хрватском политичком блоку  ствари је у протекле четири године посложио актуелни замјеник градоначелника, који је свој челни мандат у Брчком, како истичу његови опоненти, али и тренутни коалициони парнери, искористио за политичко „разрачунавање“ са  ХСС-ом,једином опозицијом код  хрватског пука у Брчком,што је донекле и успио. Ипак и у том, хрватском поприлично привилегованом блоку у свим сегментима новчаних давања из буџета дистрикта, не теку мед и млијеко. Бројни чланови ХДЗ-а,  најјаче хрватске странке веома су незадовољни постојећим кадровским рјешењима, која су проистекла из предсједничке кухиње. Боље упућени подсјећају да ће и најмања искра запалити , како кажу „изванбрчанску“ владајућу структуру у ХДЗ-у. Локалпатриотизам подстакнут озбиљним новцем којим се располаже током обављања функција, даје им заправо да почну размишљати даље од градске Вијећнице. А не треба заборавити ни ХСС, односно инфратсруктуру те странке која је годинама изграђивана на буџетским давањима.

Опозиционе странке без јаких централа у Брчком представљају украс демократских односа на који, посебно представници међународне заједнице ,воле да укажу, када говоре о пројекту дистрикта Брчко као најуспјешнијем пројекту у БиХ.

С тим у вези опозиционе наде да ће ући у локалну власт која не зна како да намакне 232 милиона марака у овогодишњи буџет, остају у равни политичких потреса.  Можда ће их неко од значајних политичких играча у Брчком током предстојећег преслагивања локалне власти и узети у позицију. Јер демократија у Брчком има озбиљне примјесе са Запада  гдје је форма много важнија од суштине.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.