Ministar graditeljstva i prostornog uređenja RH Predrag Štromar rekao je u srijedu da je šteta od snažnog potresa koji je točno prije mjesec dana, 22. ožujka, pogodio Zagreb i okolicu, oko 42 milijarde kuna, iznijevši po prvi put podatke o procijenjenoj šteti.
Stručnjaci Građevinskog fakulteta komunicirali su s europskim kolegama i iznijeli procjenu štete. Napravili su pet verzija procjene i odabrali onu za koju misle da je najrealnija, rekao Štromar ekskluzivno u HRT-ovoj emisiji Dobro jutro, Hrvatska.
“Procjenjuju da je šteta negdje oko 42 milijarde kuna”, naglasio je ministar graditeljstva i prostornog uređenja.
Iznio je i informacije što se nakon mjesec dana pripremilo za obnovu potresom uništenih stambenih i drugih objekata, naglasivši da je pri kraju izrada zakona kojim će se sve to urediti.
“Zakon je pri kraju, brusimo ga još malo sa stručnjacima. Radi se o tjednima kada stiže zakon. Izgradit ćemo hitno stanove gdje bi ljudi kojima su nastradali objekti u potresu bili nekoliko godina, a onda bi se te zgrade iskoristile kao studentski dom”, rekao je.
Dodao je kako će se novac tražiti od Europske komisije, Svjetske banke, da će se održati donatorska konferencija, ali i da će se dio morati dati iz pričuva.
Što se tiče obiteljskih kuća, ministar je rekao da one kuće koje su za rušenje, će se rušiti, a da će oni omogućiti izgradnju novih zamjenskih kuća. “Ne brinite nećete ostati bez krova nad glavom”, poručio je Štromar.
U snažnom potresu od 5,5 stupnjeva po Richteru koji je ujutro u 6,24 sati 22. ožujka pogodio Zagreb i okolno područje, smrtno je stradala petnaestogodišnja djevojčica u stambenom objektu u središtu grada, a mnogi su se morali iseliti iz svojih domova zbog prevelikih oštećenja.
Mjesec dana nakon najvećeg potresa na području Zagreba zabilježeno je više od tisuću manjih potresa, prenosi Hina.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.