Phil Dust, nastavnik fizike i hemije u Ipstonesu u Engleskoj, veliki je zaljubljenik u Zastavine automobile. Toliko ih voli da je u Velikoj Britaniji osnovao Klub vlasnika Yuga, piše Wall Street Journal.
On tvrdi da je Yugo 45 najbolji od svih automobila napravljenih u Istočnom bloku.
Ljubav prema Zastavinim automobilima rodila se kada je preko eBaya pokušao da nabavi automobil za sina. Sada ima četiri automobila iz fabrike iz Kragujevca.
Klub vlasnika Yuga započeo je 2010. godine u nadi da će okupiti sve ljude koji dijele njegovu fascinaciju, ali je onda otkrio da ih u Velikoj Britaniji ima tek 25 spremnih za vožnju.
Moto kluba glasi: “Neko mora da pazi na ove automobile, jer će, u protivnom, nestati zauvijek”.
Posljednji koji je kupio bio je Zastava 311, popularni Stojadin. Žutog veterana kupio je od jedne žene, koja ga je držala u garaži 28 godina.
“Kupio sam ga za 190 eura. Očistio sam ga, uradio tehnički pregled i popravio kočnice i odmah otišao da mu ‘protegnem točkove’, prvi put poslije 28 godina“, kaže Phil.
Yugo je na Zapadu postao poznat osamdesetih godina. Bio je nevjerovatno jeftin i ljudi se nisu brinuli o njemu, pošto su ih, kako kaže, smatrali potrošnom robom.
“Automobili iz Zastave stekli su posebno loš publicitet kada je žena sletjela s mosta u Michiganu. Tvrdili su da je automobil toliko lagan da ga je vjetar oduvao, ali to, naravno, nije bila istina”, dodaje Fil.
Zastavini automobili su polako počeli nestajati s puteva u Velikoj Britaniji i SAD-u nakon izbijanja rata na Balkanu.
“Ukoliko pogledate sve automobile proizvedene u Istočnom bloku,Yugo je oduvijek bio najbolji“, zaključio je 42-godišnji nastavnik.
Izvor:vr-magazin.org
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.