RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
BiH

Obilježavanje Međunarodnog dana medicinskih sestara-tehničara

Povodom 12. maja – Međunarodnog dana medicinskih sestara-tehničara, Projekt jačanja sestrinstva u Bosni i Hercegovini (ProSes) čestita, zahvaljuje i pruža podršku medicinskim sestrama-tehničarima porukom: “Jednom kad sve ovo prođe, pamtićemo da ste bili tu za nas”.

Poruka će biti prikazana danas na LED ekranima tržnih centara i reklamnih panoa u Banjoj Luci, Bijeljini, Brčkom, Tuzli, Mostaru, Doboju, Zenici, Posušju, Istočnom Sarajevu i Sarajevu, te video projekcijama na fasadi sarajevske Opće bolnice i banjalučkog Banskog dvora.

Današnje obilježavanje Međunarodnog dana medicinskih sestara-tehničara pod sloganom “Sestrinstvo – glas koji vodi: sestrinstvom do zdravlja u svijetu” je posebno iz dva razloga: obilježava se u godini koju je Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) proglasila Međunarodnom godinom medicinskih sestara-tehničara i babica, a u kojoj je zbog pandemije Covid-19 značaj medicinskih sestara postao očigledniji nego ikada prije.

Medicinske sestre-tehničari su najbrojniji zdravstveni radnici koji čine skoro 60 posto radne snage u zdravstvu. U svijetu ih ima oko 30 miliona, a u BiH oko 20.000.

Imaju ključnu ulogu u promociji zdravlja, prevenciji bolesti, pružanju primarne i specijalističke zdravstvene zaštite i palijativne njege.

Najbliži su pacijentu, a često su i prvi zdravstveni radnici sa kojima pacijenti ostvaruju kontakt. Sposobne, kvalifikovane i prepoznate medicinske sestre-tehničari su najbolji partneri za očuvanje i poboljšanje našeg zdravlja.

Od početka širenja novog koronavirusa, medicinske sestre-tehničari u BiH i u cijelom svijetu obavljaju neprocjenjiv posao. Pokazali su hrabrost, saosjećanje i brigu, radeći prekovremeno i rizikujući vlastite živote, saopćeno je iz Opće bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”.

Da bi se odgovorilo na vanredne situacije kao što je trenutna, kao i na rastuće zdravstvene potrebe stanovništva, neophodno je kontinuirano ulaganje u sestrinsku profesiju. To podrazumijeva poboljšanje položaja i uslova rada, bolje obrazovanje, nova radna mjesta, snažnije sestrinske organizacije i lidere u ovoj profesiji i njihovo učešće u planiranju zdravstvenih politika. Iako su za to svakako potrebna dodatna finansijska ulaganja, ona će se vratiti kroz poboljšano zdravlje stanovništva i jaču ekonomiju. Ako već do sada nije bilo potpuno jasno da je potrebno odati priznanje i dodatno osnažiti ovu profesiju, Covid-19 pandemija je to nesumnjivo potvrdila.

ProSes od 2012. godine intenzivno pruža podršku relevantnim partnerima u oblasti regulisanja sestrinske profesije, standardizacije usluga, obrazovanja medicinskih sestara i jačanja strukovnih udruženja.

Projekt finansira Vlada Švicarske a provode Fondacija fami (BiH) i Ženevska univerzitetska bolnica.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.