RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Prijedlog Evropske komisije: Upotreba sertifikata o vakcinaciji važi devet mjeseci

Evropska komisija predložila je da se upotreba sertifikata o vakcinaciji ograniči na devet mjeseci od primanja posljednje doze primarne vakcinacije, a da se važenje dokumenta automatski produžva dobijanjem buster doze vakcine protiv kovid 9.

Ukoliko je usvoji Savjet EU, ova odluka bi trebalo da stupi na snagu 10. januara, navode u Komisiji.

“Sada je moguće da se buster doza pokaže i na sertifikatu, a osoba koje je dobila buster dozu nakon prve runde vakcinacije smatraće se potpuno vakcinisanom”, kaže komesar za pravosuđe Didije Rejnders.

Na konferenciji za medije u Briselu, Didije Rejnders je naglasio da naučni dokazi pokazuju da efikanost vakcine pada poslije šest mjeseci od pune vakcinacije.

“Zato kada je riječ o validnosti sertifikata predlažemo još dodatna tri mjeseca za davanje buster doze kao bi se prilagodile kampanje vakcinacije i građani došli do buster doza. Poslije devet mjeseci sertifikati neće biti prepoznati ukoliko se ne dobije i buster doza”, kaže Rejnders.

U EK naglašavaju da važenje buster doze “još nije utvrđeno” i da je moguće je da će zaštita nakon bustera trajati “duže nego nakon primarne vakcinacije”.

EK je danas preporučila primjenu “personalnog pricipa” kada je riječ o putovanjima unutar EU koji isključuje primjenu samo epidemiološke mape kao instrumenta za određivaje kriterijuma i restrikcija.

Mape će ostati u upotrebi, ali će se boje na mapi određivati na osnovu kombinacije tri kriterijuma- broja novozaraženih, testiranih i vakcinisanih, navode u Komisiji.

“U ovom slučaju restrikcije ne bi trebalo da budu primjenjivane na one koji dolaze iz ‘zelenih zona’ gdje je nizak nivo transmisije virusa, a trebalo bi da budu primijenjena na nevakcinisane i one koji nisu preležali kovid, a dolze iz zona visoke transmisije virusa”, objašnjava Rejnders.

Kada su u pitanju djeca ispod šest godona, na njih ne bi trebalo da se primjenjuju restrikcije tokom putovanja, dok se za one koji su stariji od 12 godina primjenjuju ista pravila kao i za odrasle.

Prijedlog EK daje i više efikasnosti i koordinacije tzv. sigurnosnoj kočnici, koja bi se primjenjivala u slučaju širenja novih varijanti virusa ili rapidnog pogoršanja epidemiloške situacije.

U Briselu naglašavaju da je do sada u EU izdato 650 miliona sertifikata i da je 51 zemlja, uključujući i Srbiju, povezana ovim sistemom.

Kada su uvedeni prošlog ljeta sertifikati su bili oročeni na godinu dana, ali se očekuje da će se taj period produžiti i za još najmanje godinu dana.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.

Related posts

Evropski parlament usvojio nova pravila o autorskim pravima na svjetskoj mreži

Radio Brčko

Evropa mijenja pravila o COVID certifikatima

Radio Brčko

Wigemark predložio razmatranje opcije vanrednih izbora

Radio Brčko