Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopćila je da je zaprimila izvještaje o granatama koje su oštetile nuklearno istraživačko postrojenje u ukrajinskom gradu Harkovu koji je pod opsadom, ali da nije bilo “radioloških posljedica”.
Agencija UN-a sa sjedištem u Beču saopćila je kako su ukrajinske vlasti izvijestile da se napad dogodio u nedjelju, dodajući da na tom mjestu nije zabilježeno povećanje razine radijacije.
Budući da je “inventar radioaktivnog materijala na mjestu vrlo nizak”, IAEA navodi da “šteta koja je prijavljena nema nikakve radiološke posljedice”.
Postrojenje je dio Harkovskog instituta za fiziku i tehnologiju, istraživačkog instituta koji proizvodi radioaktivni materijal za medicinsku i industrijsku primjenu.
Harkov se posljednjih dana našao pod intenzivnim ruskim granatiranjem i raketnim napadima, dok Moskva pokušava pojačati pritisak na Ukrajinu da kapitulira.
Sam nuklearni institut bio je u središtu internetskih teorija zavjere i nepotkrijepljenih tvrdnji u ruskim medijima da Ukrajina pokušava razviti tzv. “prljavu bombu” – sirovo nuklearno oružje koje može izazvati masovne žrtve, navodi AFP.
IAEA saopćava da jegranatiranje u Harkovu samo jedan od posljednjih slučajeva da je nuklearno postrojenje ugroženo u ratu Rusije protiv Ukrajine.
– Već smo imali nekoliko epizoda koje su ugrožavale sigurnost na ukrajinskim nuklearnim lokacijama – rekao je glavni direktor IAEA-e Rafael Mariano Grossi.
Bilo je izvještaja o šteti na postrojenjima za odlaganje radioaktivnog otpada u blizini Kijeva i Harkova, a ruske snage pogodile su nuklearnu elektranu Zaporožje, uzrokujući požar koji je su vatrogasne službe Ukrajine ugasile.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.