Предсједник Удружења породица погинулих српских бораца Брчко дистрикта Јован Пудић оцијенио је данас да пресуђивање за ратни злочин, због примјене различитих аршина, подстиче будуће злочине, умјесто да их спречава.
Алудирајући на недавну пресуду Асмиру Татаревићу за мучење заробљених српских бораца, који је добио двије године затвора, као и претходну првостепену пресуду Бранку Пудићу за ратни злочин над несрпским цивилним становништвом у брчанском логору “Лука”, Јован Пудић је упозорио да на такав начин локално правосуђе губи повјерење код јавности.
“Незамисливо је, али је у Брчком и могуће, као и у другим дијеловима БиХ, да суд осуди Србина за шамар ратног затвореника на три године затвора, а Бошњака који заробљеног српског борца натјера да себи одсијече дио тијела и поједе га само на двије године”, рекао је Пудић.
Он је на конференцији за новинаре најавио да ће у недјељу, 8. марта, у приградском брчанском насељу Грбавица бити служен парастос за 13 припадника ВРС, које су муслиманско-хрватске формације прије 22 године заробиле у обижњем селу Бодериште, а онда их масакрирале и мучки убиле.
“Након 22 године од тог стравичног злочина, за који је у брчанском Тужилаштву оптужница написана и прослијеђена у Сарајево, Тужилаштво БиХ ће да одлучи да ли ће оно покренути наставак процеса или ће га вратити правосуђу Брчко дистрикта”, напоменуо је Пудић.
Члан Предсједништва Савеза логораша Републике Српске из Брчког Марко Драганић, говорећи о двоструким стандардима при пресуђивању, поменуо је недавни случај у коме је Кантонални суд у Тузли осудио четворицу припадника Војске Републике Српске /ВРС/ из озренског села Смолућа, изрекавши им затворску казну у укупном трајану од 15 годна.
“Суд је поклонио повјерење само једном свједоку, који је говорио о третману током заробљеништва, иако сви преостали припадници такозване Армије БиХ који су били заробљени нису имали примједаба на третман од српских војника”, рекао је Драганић новинарима.
Предсједник Удружења ветерана БОРС-а у Брчком Живан Илић осудио је што је 8. март изабран да се слави као Дан дистрикта, сматрајући да тај датум све Србе на овом подручју подсјећа на један од настравичнијих злочина над припадницима њиховог народа.
Извор:СРНА
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.