БиХ на пољу спољне трговине у првих шест мјесеци 2022. године биљежи боље резултате него годину раније, али је робни дефицит и даље већи од четири милијарде КМ.
Званични подаци говоре да је по основу извоза БиХ приходовала нешто мање од 10 милијарди КМ, док је истовремено увоз робе и услуга износио 13,69 милијарди КМ.
Према оцјени економиста, кључни разлог за овакав биланс јесте поскупљење робе на свјетском тржишту, али како кажу, и поред тога ово нису информације које говоре о неком великом напретку.
Према најновијим подацима Агенције за статистику БиХ, у првих шест мјесеци ове године забиљежен је значајан раст и увоза и извоза.
“У раздобљу јануар – јун 2022. године извоз је износио 9,88 милијарди КМ, што је за 39,9 одсто више него у истом периоду 2021. године. Истовремено, увоз је износио 13,699 милијарди КМ, што је за 42,5 одсто више него у истом периоду претходне године”, саопштено је из Агенције за статистику БиХ.
Покривеност увоза извозом тренутно је на нивоу од 66,3 одсто, али и поред тога, БиХ се суочава са дефицитом у спољној размјени.
“Спољнотрговински робни дефицит на крају периода јануар – јун 2022. године износио је 4,611 милијарди КМ”, наводе из Агенције за статистику БиХ.
Када је у питању спољнотрговински биланс са земљама ЦЕФТА, извоз је у првих пола године претекао увоз робе и услуга и износио је 1,703 милијарде, насупрот 1,686 милијарди КМ, што значи да је покривеност размјене са овим државама износила 101 одсто.
“Извоз у земље ЕУ је износио 6,71 милијарду КМ, што је за 39 одсто више него у истом периоду 2021. године, док је увоз износио 7,66 милијарди КМ, а то је за 31,7 одсто више него претходне године. Покривеност увоза извозом је износила 87,6 одсто”, стоји у саопштењу Агенције за статистику БиХ.
Драган Глигорић, стручњак за међународну економију и трговину, за “Независне новине” каже да је пораст увоза и извоза посљедица пораста цијена, иако се количине увезене/извезене робе скоро и не мијењају.
“Имајући у виду и ограничење трговине између Русије и Европе, сигурно да је ту било и мало преоријентације на наше домаће тржиште”, наводи Глигорић.
Он истиче и да је добра вијест што расте и покривеност увоза извозом.
“Што се тиче тренда пораста покривености увоза извозом, то се дешава већ неки период и то је добра вијест, посебно имајући у виду да земље Балкана имају високе дефиците текућег рачуна. Смањењем разлике између увоза и извоза, ствара се шанса да се смањи укупан спољни дуг БиХ, а самим тим и даље намјере за спољно задуживање”, поручио је Глигорић.
Славиша Раковић, економиста, сагласан је да су резултати спољнотрговинске размјене у БиХ бољи него раније.
“Подаци нису спектакуларни, нису нешто што би изазвало пажњу, али је чињеница да БиХ у датим економским околностима постаје атрактивнија за наручиоце робе у разном смислу”, каже Раковић, који наглашава да се не смије занемарити да је дефицит и даље преко четири милијарде КМ.
“Чињеница је да ми имамо тај огроман дефицит и заиста то на крају крајева није ништа што би нас могло увјерити да смо на путу неког великог напретка”, закључио је Раковић.
Извор: Независне
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.