Visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt za nametanje izmjena izbornog zakona i Ustava FBiH ima podršku Amerike i Velike Britanije. Međutim, te podrške još nema iz Evropske unije.
Kada smo Schmidta pitali kako komentira spomenuti rezoluciju koja odbacuje uvođenje legitimnog predstavljanja kao uslova, izbjegao je konkretan odgovor i istakao da je poruka rezolucije otvaranje ka građanima. Međutim, suštinske poruke su malo drugačije.
Schmidt suštinski ne treba ničiju podršku za bilo kakvu akciju. Ipak, u okolnostima u kojim djeluje teško će se odlučiti na intervenciju bez jasne podrške ključnih zemalja. Od samog početka Schmidt ima podršku Amerikanaca i to je već stara priča. Britanci se nisu previše miješali u cijeli proces, ali je jasno da stoje uz Amerikance i Schmidta.
Politički cilj koji je postavljen treba doseći tražeći pravni put. U ustrojstvu BiH to nije jednostavan zadatak i neke stvari i Schmidt sebi teško može objasniti.
Iako Schmidt u svojim istupima ističe da je cilj da BiH nastavi svoj evropski put iz te iste Evropske unije nema otvorene podrške nametanju. Razlog tome može se tražiti prije svega u individualnoj snazi svake članice. Politička poruka ka BiH najviše se mjeri ako je upućena iz Njemačke ili eventualno Austrije pa donekle i Nizozemske. Te zemlje se čine i najzainteresiranijim za BiH, dok ostatak unije može samo da se prikloni stavu Njemačke ili da se uopće ne oglašava.
Njemačka Schmidta očekivano neće ni kritikovati zbog izbornog zakona jer je riječ ipak o njihovom diplomati, ali je zanimljivo da nema ni otvorene podrške. A to u cijelom procesu Schmidtu itekako komplikuje poziciju.
Ipak, septembar je mjesec kada treba tražiti odgovore i eventualni rasplet. A do toga su dvije opcije. Nametanje rješenja i put u neizvjesnost pred izbore ili prolongiranje pregovora ili nametanja za period poslije izbora sa novim rasporedom snaga.
Izvor: Klix
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.