Opšti izbori u BiH bili su konkurentni i u cjelini dobro organizovani, uz poštovanje osnovnih sloboda tokom kampanje, navodi se u saopštenju zajedničke međunarodne posmatračke misije.
U zajedničkom dokumentu podsjeća se da je proces tokom dana izbora prošao prilično mirno, ali da je bilo nekoliko incidenata oko i na glasačkim mjestima.
Posmatrači navode i to da su uglavnom poštovane procedure glasanja, ali da je često ugrožavana tajnost davanja glasova, a bilo je i slučajeva u kojima neovlašćnjeni ljudi prate glasače i “pomažu” im prilikom glasanja.
Misija je glasanje u mnogim mjestima ocijenila negativno, uglavnom zbog proceduralnih neregularnosti.
“Sada kada su građani BiH glasali, političari i političke stranke treba to da vide kao mandat za rad u korist budućnosti zemlje i perspektive evropskih integracija”, izjavio je šef delegacije Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope Štefan Šenah.
On je naglasio da je posebno važno to da se mladim glasačima obezbijedi osjećaj da njihova budućnost leži u BiH, te da je zato ključno da se prevaziđu razlike između različitih etničkih grupa.
Šef delegacije Parlamentarne skupštine OEBS-a Irene Čaralambides izjavila je da je kapacitet za upravljanje izbornim procesom veoma dobro uspostavljen u BiH, ali da će stvarno povjerenje u demokratske procese vjerovatno ostati nedostižno sve dok državne strukture sprovode interese stranaka, umjesto da odgovore na volju ljudi.
U saopštenju se navodi da je šef delegacije Parlamentarne skupštine NATO-a Mini Kodeli rekla da su izbori bili dobro organizovani i konkurentni, te da građani danas mogu s pravom da očekuju da će izabrani političari preuzeti odgovornost za budućnost BiH u korist svih građana – za sigurnu i bezbjednu zemlju, pomirenje, socijalne i ekonomske prednosti i demokratski progres.
Šef delegacije Evropskog parlamenta Andreas Šider izjavio je da žali zbog odluke Kristijana Šmita da u posljednjem trenutku nametne promjene Izbornog zakona BiH i Ustava Federacije BiH.
On je rekao da, sada nakon izbora, Evropski parlament poziva na neometano formiranje vlasti i brzo sprovođenje svih obećanih reformi, uključujući izborne, u skladu sa odlukama lokalnog i međunarodnog suda.
Šef delegacije ODIHR Peter Tejler primijetio je da je izvještavanje medija bilo značajno ograničeno.
On je dodao da su izbori pokazali dodatnu podjelu duž etničkih i političkih linija, te da glasači zbog toga nisu imali potpune i nepristrasne informacije prilikom odlučivanja za koga da glasaju.
Saopštenje je izdala zajednička misija Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava /ODIHR/, Parlamentarne skupštine OEBS-a, Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope, Parlamentarne skupštine NATO-a i Evropskog parlamenta.
Međunarodna posmatračka misija u BiH imala je ukupno 471 posmatrača.
Izvor: Srna
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.