Иако је ове године прослављена 20. годишњица увођења евра, разлога за славље нема, јер ситуација није повољна. Тренутно, један долар износи 0,97 евра што је најслабија позиција икада. Пад вриједности евра, упозоравају стручњаци, значи и пад вриједности конвертибилне марке.
Новац у новчаницима грађана све мање вриједи, кажу економисти. Са падом евра, који је на историјском минимуму, пада и вриједност конвертибилне марке, иако фиксни курс ствара привид да је валута стабилна.
АЛЕКСА МИЛОЈЕВИЋ, економиста
“Ми сада имамо ситуацију кад се саберу дугови и дефицит, једнаци су друштвеном производу, то значи да је најмање 4 марке за евро, то значи да би цијене требале да буду дупло, све. Новац нема реалну вриједност, ми мјеримо садашње статистичке вриједности историјском вриједности новца.”
Стабилност конвертибилне марке је илузија, каже економиста Игор Гавран.
ИГОР ГАВРАН, економиста
“Штету осјећамо када је ријеч о куповини енергената, и цијена плина и цијена нафте је везана за долар, и такођер увожењем с подручја која нису у еурозони постаје скупљи за БиХ, а знамо да смо овисни о увозу.”
Рат у Украјини и свјетска економска криза предњаче на листи узрочника пада вриједности евра. Док неки профитирају, за друге нема позитивних вијести. Из невладиног сектора сматрају да ће грађани кроз рецесију платити финалну цијену.
БРАНКО ТОДОРОВИЋ, Хелсиншки одбор за људска права
“Из њихових џепова и од њихових малих плата и прихода велики дио средстава отиићи за покривање не само поскупљења, него и низа озбиљних промшаја власти у БиХ.”
С друге стране, прогнозе економиста нису оптимистичне.
АЛЕКСА МИЛОЈЕВИЋ, економиста
“Кад дође вријеме да се не могу врати дугови, валута напушта чврсти курс и креће у тржишно изравнање и тада груне инфлација, тада крене инфлација која је у неким земљама била непојмљиво висока и код нас ће бити непојмљиво висока.”
Иако конвертибилна марка неће девалвирати у односу на евро, дијелиће његову судбину када је ријеч о односу са доларом.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.