Generalna skupština Ujedinjenih naroda većinom glasova rezolucijom je osudila pokušaj Rusije da pripoji četiri regije Ukrajine. Rezoluciju su podržale 143 zemlje, dok je 35 država, uključujući Kinu i Indiju, bilo suzdržano.
Osim Rusije, četiri su zemlje odbile glasati, a to su Bjelorusija, Sjeverna Koreja, Sirija i Nikaragva. Iako simboličan, bio je to najveći broj glasova protiv Rusije od početka njihove invazije na Ukrajinu, javio je BBC.
Prošle sedmice, na velikoj ceremoniji u Kremlju, predsjednik Vladimir Putin potpisao je dokumente prema kojima istočne ukrajinske regije Lugansk, Donjeck, Zaporožje i Herson postaju dijelom Rusije.
Sporazumi su potpisani sa čelnicima te četiri regije, a koje je postavila Moskva. Potpisivanje je uslijedilo nakon provedenih referenduma u tim područjima za koje je Zapad rekao da su “lažni”.
Rezolucijom se poziva međunarodna zajednica da ne prizna nijednu rusku tvrdnju o aneksiji i zahtijeva njeno “trenutno poništenje”. Dokumentom je pozdravljena i pružena snažna podrška naporima za deeskalaciju sukoba putem pregovora.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski zahvalio je zemljama koje su to podržale, ističući da je time svijet rekao svoje, a to je da su ruski pokušaji aneksije bezvrijedni te da ih slobodni narodi nikada neće priznati.
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Joe Biden ocijenio je da je glasanje poslalo “jasnu poruku” Moskvi, dodajući da su ulozi ovog sukoba jasni svima, a svijet je kao odgovor poslao i jasnu poruku, naglašavajući da Rusija ne može izbrisati suverenu državu s geografske karte.
Dame Barbara Woodward, britanska ambasadorica pri Ujedinjenim nacijama kazala je da je Rusija podbacila na bojnom polju i u UN-u, dodajući da su se zemlje ujedinile kako bi obranile povelju svjetske organizacije.
Glasanje u Generalnoj skupštini pokrenuto je nakon što je Rusija iskoristila svoje pravo veta kako bi spriječila djelovanje u Vijeću sigurnosti – tijelu zaduženom za održavanje međunarodnog mira i sigurnosti.
Kao stalne članice Kina, Sjedinjene Države, Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo također imaju pravo veta u Vijeću, a do sada je bilo i poziva da se Rusiji oduzme pravo veta nakon invazije na Ukrajinu.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.