UNDP BiH je u okviru projekta „Okolinski prihvatljivo upravljanje postojanim organskim zagađujućim materijama (POPs) u industrijskom i sektoru opasnog otpada“, kojeg finansira Vlada Švedske, održao niz obuka o upravljanju i zbrinjavanju ovih materija. Cilj ovih obuka je jačanje institucionalnih kapaciteta u zemlji za unapređenje provedbe Štokholmske konvencije o POPs materijama koju je Bosna i Hercegovina ratificirala 2010. godine.
Vesna Mitrić iz Insituta za zašitu i ekologiju RS, je izjavila: „Značaj POPs projekta je neupitan i realizacijom cjelokupnog projekta će se unaprijediti oblast upravljanja POPs materijama, podići svijest zaposlenih u institucijama, ali i građana, te na taj način smanjiti zagađenje životne sredine.“
Obukama je obuhvaćeno šest tematskih oblasti o postupanju sa zabranjenim POPs hemikalijama i njihovim otpadom:
- Međunarodni pravni sporazumi u sferi zaštite okoliša,
- Životni vijek POPs materija u okolišu,
- Procjena zdravstvenog i profesionalnog rizika,
- POPs pesticidi i njihov inventar,
- Poliklorni bifenili (PCB), industrijske lokacije i remedijacija, i
- Najbolje raspoložive tehnike i okolišne prakse za POPs materije.
Azra Bašić, šefica Odsjeka za upravljanje opasnim otpadom u Federalnom ministarstvu okoliša i turizma, je izjavila: „Važno je istaći da se u okviru POPs projekta izrađuje revidiriani inventar PCB-a u BiH, a sastoji se od inventara kontaminiranih lokacija i popisa opreme koja sadrži PCB. Procjenjuje se da u BiH ima približno 332 t otpada od PCB, dok je ispitano 29 lokacija koje su potencijalno kontaminirane sa POPs-om. Izrada revidiranog inventara PCB za BiH je preduvjet za poduzimanje daljnjih koraka na konačnom čišćenju zagađenih lokacija i u tome je njegov najveći značaj.”
Obukama je prisustvovalo ukupno 102 državna službenika i službenice iz 36 institucija sa svih nivoa vlasti u BiH, koji ujedno rade na izradi nužnih zakonskih propisa u ovoj važnoj oblasti. Obuke su proveli eksperti Instituta RECETOX, pri Masaryk univerzitetu iz Češke republike, koji je ujedno i regionalni tehnički centar za provođenje Štokholmske konvencije o POPs materijama.
Katerina Šebkova, ekspertica Instituta RECETOX, je izjavila „Vidim napredak. Bilo bi neophodno napredovati i u kreiranju zakonskog i institucionalnog okvira. Znamo da je organizacija vlasti BiH složena, ali nedostatke je moguće prevazići. Rješenja postoje i nema razloga za izgovore.”
UNDP BiH će kroz POPs projekat nastaviti da pruža podršku vlastima u BiH u prioritizaciji lokacija koje sadrže PCB opasni otpad, posebno imajući u vidu da je globalni rok za ekološko zbrinjavanje ove zabranjene industrijske hemikalije do 2025. godine.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.