Komisija za obrazovanje, sport, kulturu i saradnju s vjerskim zajednicama Skupštine Brčko distrikta BiH i Odjeljenje za obrazovanje Vlade Brčko distrikta organizovali su javnu raspravu o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrazovanju u osnovnim i srednjim školama Brčko distrikta.
Predložene izmjene u navedenom zakonu su sveobuhvatne, a najviše kritika prisutni na javnoj raspravi su uputili na novi način zapošljavanja u obrazovnim institucijama.
„Nakon što je na posljednjoj sjednici Skupštine Brčko distrikta vođena konstruktivna rasprava u vezi ovog zakona, željeli smo čuti i mišljenja javnosti i struke o predloženim izmjenama“, istakao je Senad Osmanović predsjednik ove Komisije.
Osmanović je istakao da su predložene izmjene ovog zakona više tehničke vrste i da definišu određene radne procese, a da se manje tiču ukupnog osvremenjivanja obrazovnog procesa.
Milijana Simić poslanik Socijalističke partije u Skupštini Brčko distrikta je naglasila da je dobro što je pružena prilika široj društvenoj zajednici da se očituje oko izmjena ovog veoma bitnog Zakona.
„Na sjednici Skupštine smo to rekli, a i ovdje to ponavljamo da je nedopustiva predložena izmjena člana zakona 119., a kojim se planira da sve članove Odbora za zapošljavanje u buduće imenuje šef Odjela za obrazovanje, a ne samo jednog člana kao što je to do sada bila praksa“, istakla je Milijana Simić.
Ona je naglasila da bi se ukoliko bude usvojen ovakav prijedlog potpuno politizovao način zapošljavanja u obrazovanju čime bi se već unaprijed moglo znati ko će biti zaposlen u kojoj školi.
Inicijativu sa svoja tri prijedloga koja bi bila uvrštena u Izmjene zakona o izmjenama i dopunama Zakona o obrazovanju u osnovnim i srednjim školama Brčko distrikta su na javnoj raspravi uputili i predstavnici Udruženja građana Demos.
„Naš prvi prijedlog jeste da niko ko ima diplomu sa neakreditovanog fakulteta nemože raditi u obrazovnom procesu, drugi prijedlog je da zamjena odsutnog nastavnika ne može biti povećana sa tri na šest mjeseci jer se to kosi sa svim pedagoškim standardima i treća stvar se tiče prava zaposlenih u obrazovanju po ugovoru o djelu“, podvukao je Božidar Jović predsjednik ovog udruženja.
Konkretne prijedloge i određena neslaganja sa pojedinim predloženim izmjenama u ovom prijedlogu zakona su imali i predstavnici Sindikata zaposlenih u obrazovanju kao i pojedini prosvjetni radnici i direktori škola u Brčko distriktu.
Nakon sprovedene javne rasprave Komisija za obrazovanje, sport, kulturu i saradnju s vjerskim zajednicama Brčko distrikta BiH sumirat će rezultate kompletne rasprave i podnijeti Skupštini izvještaj s prijedlozima i mišljenjima s javne rasprave.
Zapisnici s javne rasprave bit će dostavljeni poslanicima Skupštine Brčko distrikta BiH, Zakonodavnoj komisiji Skupštine Brčko distrikta BiH, Komisiji za obrazovanje, sport, kulturu i saradnju s vjerskim zajednicama Skupštine Brčko distrikta BiH, Odjeljenju za obrazovanje Vlade Brčko distrikta BiH, gradonačelniku Brčko distrikta BiH, prije nego što se Nacrt zakona uputi u proceduru drugog čitanja.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.