Flaširane vode za koje je federalni Zavod za javno zdravstvo utvrdio da sadrže bakterije koje ne smiju biti prisutne u prirodnim mineralnim i izvorskim vodama ne nalaze se na tržištu FBiH jer im je istekao rok upotrebe, tvrde danas iz Agencije za bezbjednost hrane BiH i Federalne uprave za inspekcijske poslove.
“Od sedam voda koje, prema rezultatima monitoringa Zavoda, sadrže bakterije koje ne smiju biti prisutne u prirodnim mineralnim i izvorskim vodama, rok upotrebe šest spornih voda istekao je najkasnije do septembra 2022. godine, dok je za jednu vodu istekao 17. novembra ove godine”, navode iz Agencije za bezbjednost hrane i Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Oni podsjaćaju da je informacija o neusklađenosti vode sa propisima Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH /FBiH/ datirana na 18. oktobar ove godine, a da su potom uslijedile kontrole kantonalnih inspekcija za vode čiji su uzorci u toku monitoringa bili neispravni.
U provedenim nadzorima u punionicama prirodnih mineralnih i izvorskih voda u FBiH uzeti su uzorci po nekoliko različitih serija gotovih proizvoda.
Prema konačnim nalazima, s aspekta mikrobiološke analize, svi ispitivani uzorci odgovaraju propisanim parametrima, a tokom inspekcijskog nadzora inspektorima su predočeni i rezultati velikog broja redovnih laboratorijskih analiza koje subjekti nadzora sprovode u procesu samokontrole i periodične zakonske kontrole.
Inspekcija Tuzlanskog kantona zabranila je punionici vode preduzeća “Gakom” iz Gračanice proizvodnju, punjenje vode i distribucije zatečenih količina vode “Prirodna negazirana voda Ledena” /2.436 komada različitih pakovanja/, do pribavljanja rješenja mjerodavnog tijela o priznavanju prirodnih mineralnih i izvorskih voda.
Agencija za bezbjednost hrane BiH juče je obaviještena da je na tržištu Kantona Sarajevo u prometu zatečena flaširana prirodna izvorska voda “Bistrica”, proizvođača “Gemeks” iz Sarajeva, koja ne posjeduje rješenje o priznavanju prirodnih mineralnih i izvorskih voda, neophodno da bi se našla na tržištu.
Rješenjem postupajućeg inspektora izrečena je upravna mjera privremene zabrane stavljanja proizvoda na tržište, povlačenje iz prometa i obavještavanje svih kupaca o razlogu povlačenja.
Agencija za bezbjednost hrane BiH i Federalna uprava za inspekcijske poslove izrazili su žaljenje što nisu pravovremeno bili upoznati o rezultatima monitoringa flaširanih voda koje je proveo Zavod za javno zdravstvo FBiH, kako bi preduzeli hitne mjere zaštite zdravlja i interesa potrošača.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.