Ronilačko spasilački klub „Nemo“ Brčko je uz pomoć tadašnje Vlade i Skupštine Brčko distrikta, osnovan 2009. godine. U međuvremenu „Nemo“ je osposobio na desetine licenciranih ronilaca i spasilaca ispod i iznad vode, a trenutno broji oko 180 članova, od čega nekoliko žena.
Neđo Mićić Tulija, jedan od osnivača Ronilačko spasilačkog kluba „Nemo“ i vođa tima za spašavanje kazao je da klub „Nemo“ sa svojim osposobljenim i licenciranim članovima po potrebi pruža pomoć ove vrste, ne samo u Brčko distriktu na potezu Save, nego po pozivu Civilne zaštite djeluje i u cijeloj Bosni i Hercegovini.
Mićić je naglasio da je “Nemo” kao ronilačko spasilački klub poznat i mnogo dalje od Brčkog zahvaljući, prije svega, dugogodišnjim izvanrednim rezultatima u radu i činjenici da su članovi kluba u funkciji 24 sata dnevno.
„Ja kao neki stari i iskusni član i vođa tima za spašavanje svoje znanje sada prenosim na moje mlađe kolege koji su svi izvanredno predisponirani za ovaj težak, opasan i naravno human posao. Kod tih mladih momaka radi se i o nadarenosti i o, da tako kažem, Božijem davanju, izvanrednom snalaženju i orijentaciji pod vodom iako je ona mutna, i naravno tu je na prvom mjestu odgovornost za sebe i druge prilikom naših aktivnosti sapašavanja“, poručio je Mićić.
On je kazao da “Nemo” ima izvanrednu saradnju sa Vladom Brčko distrikta, odnosno sa Odjelom za javnu sigurnost, da je zadovoljan sa pomoći i podrškom koju Vlada pruža, ali s obzirom na novonastale ekonomske okolnosti ta pomoć bi mogla biti i nešto veća.
„Neki dan smo imali intervenciju kod Svilaja gdje su se utopili turski državljani, a prije toga bili smo uključeni u trodnevnu uspješnu potragu za utopljenim dječakom na području bijeljinske opštine. Naša efikanost se ogleda u našoj vještini i obučenosti naših članova, ali i savremenoj i skupoj opremi koju posjedujemo“, napomenuo je Mićić.
On je pojasnio da je ronilačko spasilački posao, prije svega human, nemjerljivo značajan i opasan, duboko ljudski prožet ljubavlju i žrtvovanjem za drugoga u svakoj prilici kada treba nekome priteći u pomoć, ali i da je ovo, narodski rečeno jako „skup sport“.
„Skupu i neophodnu opremu nabavljamo lično, uz pomoć Vlade Brčko distrikta, a veliku pomoć nam pruža i nekoliko ljudi dobre volje sa ovih prostora koji se nalaze na radu u inostranstvu“, još je kazao Mićić.
Sekretarica Ronilačko spasilačkog kluba „Nemo“ Brčko i aktivna spasiteljica i ronilac Ljilja Mićić, kazala je da u klubu osim spašavanja utopljenika, a naročito djece što su sve skupa jako stresne i teške situacije za sve aktere ovog posla, ima i lijepih stvari kao što su obuka djece za plivanje, ronjenje i spašavanje, kao i sam boravak na obali tik uz Savu, koji je prava prirodna terapija i lijek za um, dušu i tijelo.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.