U organizaciji Odjela za stručne i administrativne poslove Vlade Brčko distrikta BiH, danas je održan Okrugli sto na temu „Zakon o mladima u Brčko distriktu BiH“.
„Ovo je jedna draft verzija Zakona o mladima. Istu tu verziju smo uputili u prvom mjesecu omladinskim organizacijama na komentare. Pristigle komentare radna grupa je analizirala i pokušalo je se ono što je moglo da se uvaži i u sam nacrt zakona. Ovaj Zakon bi trebao biti podloga za izradu strategije o mladima jer upravo ta petogodišnja strategija bi trebala da utiče na razvoj i rad omladinskih organizacija u Brčko distriktu “, kazao je Tomislav Stjepanović, šef ovog odjela.
Prema njegovim riječima, na području Distrikta djeluje oko 30 omladinskih organizacija, te se postavlja pitanje da li je potrebno oformiti pododjel za rad omladinskih organizacija, što je jedan od prijedloga mladih osoba.
„Mišljenja smo da se kroz osnaživanje postojećeg Pododjela za podršku mjesnim zajednicima i nevladinim organizacijama može riješiti taj problem. Odnosno zapošljavanjem osobe koja će se direktno baviti radom sa omladinskim organizacijama“, istakao je Stjepanović.
Predsjednik skupštinske Komisije za mlade, Suad Burić stavio je primjedbu na način formiranja Vijeća mladih u ovom nacrtu zakona.
„Ovo zakonsko rješenje predviđa osnivanje Vijeća mladih Brčko distrikta BiH kao krovne organizacije mladih na ovom prostoru. Međutim, nije definisano ko sačinjava to vijeće i na koji način ono može biti osnovana. Ovako napisano dopustiti će organizovanje više vijeća mladih što mislim da je apsolutno pogrešna ideja i pogrešan put kojim treba da se kreću omladinske organizacije”, kazao je Burić.
Asmir Ramić, direktor brčanske nevladine organizacije „Prijatelji“ istakao je kao primjedbu da su prava i obaveze mladih na neki način naređena, dok u nacrtu nema obaveze Vlade i skupštine Brčko distrikta prema mladima.Također je rekao i da su vrlo mala sredstva u budžetu po javnom pozivu za mlade, te da su omladinske organizacije u neravnopravnom položaju.
„Mnogo organizacija ima koje samostalno rade, a vrlo malo su prepoznate od Vlade i Skupštine Brčko distrikta BiH“, dodao je Ramić.
Predstavnica brčanskog Proni centra za omladinski razvoj Senada Sušić, istakla je da je najvažnije da se oformi jedan pododjel koji bi se isključivo bavio mladima jer ako se želi otvoriti prema Evropskoj uniji i njenim programima, potreban je čitav tim ljudi koji bi radio na tome.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.