Србија и Косово признају да су неповредивост граница, поштовање територијалног интегритета и суверенитета те заштита националних мањина темељни увјети за мир, стоји у Споразуму о нормализацији односа те двије земље који је синоћ објавила Еуропска унија.
Еуропска служба за вањско дјеловање објавила је у понедјељак навечер, након завршетка састанка између предсједника Србије Александра Вучића и косовског премијера Албина Куртија, текст споразума о нормализацији односа између Србије и Косова који подржава свих 27 чланица ЕУ и око којег постоји сугласност двију страна. Споразум је двјема странама био представљен у рујну прошле године, али никада досад није службено објављен.
“Задовољство ми је објавити да су се предсједник Србије Александар Вучић и премијер Косова Албин Курти данас сложили да више нису потребни даљњи разговори о приједлогу Еуропске уније о Споразуму о путу према нормализацији између Косова и Србије”, рекао је високи представник Еуропске уније за вањску политику и сигурност Жозеп Борел након састанка Вучића и Куртија.
Недуго затим дипломатска служба ЕУ објавила је први пут цјеловити текст приједлога споразума који има кратку преамбулу и 11 чланака, преноси Хина.
У преамбули се каже да су уговорне стране “свјесне да су неповредивост граница и поштивање територијалне цјеловитости и суверенитета те заштита националних мањина темељни увјети за мир”.
У тексту споразума каже се да ће двије стране развијати “нормалне, добросусједске односе на темељу једнаких права”, да ће “међусобно признавати документе и националне симболе, укључујући путовнице, дипломе, регистарске плочице и царинске печате”.
Обје стране ће се водити циљевима и начелима утврђенима у Повељи Уједињених народа, посебице онима о сувереној једнакости свих држава, поштивању њихове неовисности, аутономије и територијалне цјеловитости, праву на самоодређење, заштити људских права и недискриминације.
Косово и Србија споразумом се обвезују да ће међусобне спорове рјешавати искључиво мирним путем и суздржавати се од пријетњи упорабе силе.
Стране полазе од претпоставке да нити једна од двије не може представљати другу у међународној сфери нити дјеловати у њезино име, а Србија се неће противити чланству Косова у било којој међународној организацији, каже се у тексту.
Ниједна страна неће блокирати нити потицати друге да блокирају напредак друге стране на њезином путу према ЕУ на темељу властитих заслуга.
У тексту се каже да овај споразум важан корак у нормализацији односа, али да стране требају наставити дијалог под покровитељством ЕУ-а који треба довести до правно обвезујућег споразума о свеобухватној нормализацији њихових односа.
Стране су сугласне да ће продубљивати сурадњу у подручју господарства, знаности, технологије, промета, повезаности, правосуђа, у подручју проведбе закона, поште, телекомуникација, здравства, културе, вјере, спорта, заштите околиша, несталих особа, избјеглица и другим сличним подручјима кроз склапање конкретних споразума.
“Обје се стране обвезују успоставити посебне аранжмане и јамства, у складу с релевантним инструментима Вијећа Еуропе и ослањајући се на постојећа еуропска искуства, како би се осигурала одговарајућа разина самоуправљања српске заједнице на Косову и способност пружања услуга у одређеним подручјима, укључујући могућност финанцијске потпоре Србије и изравни комуникацијски канал за српску заједницу с Владом Косова”, каже се у тексту.
Такођер се каже да ће стране формализирати статус Српске православне цркве на Косову и пружити јаку разину заштите за српску вјерску и културну баштину, у складу с постојећим еуропским моделима.
Предвиђа се размјена Сталних мисија, које ће бити успостављене у сједиштима влада.
Стране су сугласне да ће основати заједнички одбор којим ће предсједати ЕУ, а који ће пратити проведбу овога споразума.
У задњем чланку се каже да се стране обвезују да ће поштивати план проведбе који је у анексу споразума.
Извор: БХРТ
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.