Sjedinjene Države ne vide neposrednu prijetnju kineske invazije na Tajvan, ali su spremne braniti samoupravni otok, izjavio je visoki američki zvaničnik u četvrtak u Singapuru.
Napetosti tinjaju između dvije velike sile dok Kina postaje sve odlučnija u svojim teritorijalnim pretenzijama na Tajvan i Južno kinesko more, a Sjedinjene Države jačaju saveze širom azijsko-pacifičke regije kako bi se suprotstavili uticaju Pekinga.
– Sigurno ne vidim nikakvu neposrednu prijetnju. Nadamo se da je to nešto što se nikada neće ostvariti – izjavio je sekretar američkog ratnog zrakoplovstva Frank Kendall na marginama konferencije o vojnoj tehnologiji u Singapuru.
– Svako ko razmišlja o činu agresije koji bi uključivao Sjedinjene Države čini vrlo ozbiljnu grešku – kazao je.
Peking je bijesno reagovao prošle godine kada je bivša predsjedavajuća američkog Predstavničkog doma Nancy Pelosi posjetila Tajvan, pokrenuvši nakon toga vojnu vježbu oko otoka. Peking smatra Tajvan neotuđivim dijelom Kine.
Kendall je izjavio da je Kina učinila “izvjestan broj stvari koje su prilično agresivne”, uključujući “militarizaciju” Južnog kineskog mora, strateškog trgovinskog koridora u kome nekoliko zemalja ima preklapanja potraživanja.
Kina smatra da je veći dio plovnog puta njena teritorija i tvrdi da su Sjedinjene Države najveći pokretač militarizacije u regiji.
Kineska vojska saopćila je u četvrtak da je nadgledala i odvezla američki razarač koji je ilegalno ušao u vode oko Paracelskih otoka u Južnom kineskom moru. Američka mornarica saopćila je da su navodi Kine netačni.
Kendall je također ukazao na prisustvo kineskog nadzornog balona u američkom zračnom prostoru u februaru kao “čin agresije”, ali je rekao da to “nije ozbiljna vojna prijetnja” i kako je malo vjerovatno da će se ponoviti.
Peking je negirao da je balon bio vladina špijunska letjelica.
Kendall je pozvao dvije zemlje da rade zajednički, rekavši da “trebamo raditi na povećanju naše saradnje, a ne na njenom smanjenju”, prenosi Reuters.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.