Министар спољне трговине и економских односа Босне и Херцеговине Сташа Кошарац упутио је нову ургенцију према Савјету министара БиХ, у којој је затражио да на дневни ред наредне сједнице буде уврштена тачка Закључење Међудржавног уговора између БиХ и Републике Србије о изградњи гасовода Нова источна интерконекција.
Кошарац је нагласио да је седма сједница Савјета министара заказана за четвртак, 30. марта, али да у предложеном дневном реду нема поменуте тачке.
“Инсистирам на томе да Савјет министара приоритетно размотри питање изградње источне гасне интерконекције, будући да је ријеч о капиталном пројекту у области енергетике”, поручио је Кошарац.
Он је истакао да ће реализација пројекта Нова источна интерконекција допринијети повећању безбједности снабдијевања потрошача природним гасом, те омогућити дугорочну енергетску стабилност у БиХ.
“Предуго чекамо на зелено свјетло Савјета министара. Оправдано је поставити питање да ли су поједине политичке структуре из Федерације БиХ, можда и по налогу Запада, добиле задатак да успоравају процес. Потпуно је неоправдано да заједнички ниво успорава развој Републике Српске”, рекао је Кошарац.
Указујући на значај реализације овог пројекта, Кошарац је истакао да је важно обезбиједити више интерконекција како би гас био доступан што већем броју грађана и привредних субјеката оба бх. ентитета.
“Постоји опредјељење да једна четвртина капацитета источне гасне интерконекције може бити дата на располагање Федерацији БиХ. Нелогично је и беспотребно блокирати овај пројекат, посебно имајућу у виду да Република Српска никада није ни успоравала, нити оспоравала развојне пројекте Федерацији БиХ”, рекао је Кошарац.
Он је такође навео да ће од изградње источне гасне интерконекције бенефите имати сви грађани и све општине у Републици Српској и Федерацији БиХ, као и привреда у цјелини.
“То је основи разлог због којег сматрам да је изградња источне гасне интерконекције питање које се мора наћи на дневном реду предстојеће сједнице Савјета министара. Овај пројекат ће допринијети дугорочном и поузданом снабдијевању гасом, али и бржем економском развоју, побољшању стандарда и квалитета живота, као и заштити животне средине”, закључио је Кошарац.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.