Vijeće ministara Bosne i Hercegovine nedavno je jednoglasno podržalo projekat Istočne i Južne interkonekcije, nakon čega su uslijedile brojne kritike. Mnogi uslovljavaju rad na ovim projektima donošenjem Zakona o gasu na nivou Bosne i Hercegovine na čije donošenje se čeka 15 godina.
Bosna i Hercegovina trenutno uvozi gas jedino iz Rusije putem Turskog toka, kojem se priključila u aprilu 2021. godine. Nova istočna interkonekcija cijelom trasom prelazi preko entiteta Republika Srpska. To bi, također, bio ruski gas, isti kao onaj koji Federacija dobija od Zvornika. Južna je dio Jadransko-jonskog gasovoda kojim bi se iz Azerbejdžana ovaj energent dopremio za BiH i druge države u regiji i prolazi kroz kantone koji su većinski hrvatski. U Federaciji se pribojavaju monopola u snabdijevanju bošnjačkih sredina.
ALMIR BEČAREVIĆ, stručnjak za energetiku
“Južna interkonekcija je ovom podrškom sada zaleđeni projekat na Vijeću ministara, jer se traži da se u Federaciji prvo usvoji zakon o južnoj interkonekciji kojim bi se izbacio BH Gas, koji je bio nosilac aktivnosti na realizaciji južne interkonekcije. Nova istočna je jedan koncept, južna je drugi koncept. Bojim se ulazak u jedan segment da ne bude Federacija zavisna.”
MILORAD KOJIĆ, poslanik u PD PSBiH (SNSD)
“Ovo pitanje je u interesu građana i Republike Srpske i Federacije. Ja mislim da nema razloga osim jeftinog politikanstva da se ovo ospori.”
Za Južnu interkonekciju Evropska banka za obnovu i razvoj odobrila je 101 milion eura kredita. Američka razvojna agencija donirala je pola miliona dolara za izradu projektne dokumentacije. Projekat gasovoda godinama je bio na listi prioriteta Evropske energetske zajednice.
BAKIR IZETBEGOVIĆ, predsjednik SDA
“Pet godina posla propadne koji je uradio BH gas, da umjesto BH Gasa koji je entitetsko preduzeće uđe preduzeće iz zapadne Hercegovine, preuzme to sve poništi cijeli posao, i postane monopolista nad uvozom gasa, i da istu stvar uradi entitet Republika Srpska.”
DENIS ZVIZDIĆ, predsjedavajući PD PSBiH (NiP)
“Ja mislim da treba napraviti i sjevernu gasnu interkonekciju za Bosnu i Hercegovinu, i zapadnu ako je to moguće, jer nama treba diverzifikacija takvih izvora.”
ILIJA CVITANOVIĆ, delegat u Domu naroda PSBiH (HDZ 1990)
“Podržavam obje interkonekcije a naročito južnu za koju smatram da će osloboditi Bosnu i Hercegovinu od uvjetovanja snabdijevanja toliko bitnim energentom kao što je plin.”
Bosna i Hercegovina nema usvojen Zakon o gasu. Pokušaji usvajanja traju 15 godina, a uvijek je kamen spoticanja bio državni regulator. Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH uputio je u proceduru preporuku za izradu i usvajanje ovog zakona. Predlaže ukidanje entitetskih i uspostavljanje državnog regulatora. Međutim, taj prijedlog Republika Srpska nema namjeru podržati.
MILAN BAŠTINAC, pomoćnik ministra za energetiku
“Bećirović, umjesto što forsira priču koja nije realna, mogao bi da izazove u Republici Srpskoj kontraefekat i da mi tražimo neke modele po ugledu na EU, a u skladu sa energetskom zajednicom, koji su mnogo nepovoljniji za Federaciju BiH.”
DŽENAN ĐONLAGIĆ, poslanik u PD PSBiH (DF)
“Kada roba, a gas je jedna vrsta robe, prelazi državnu granicu i kada je dobavljač iz inostranstva, ključna adresa za odlučivanje po tom predmetu je upravo Predsjedništvo BiH.”
Bosna i Hercegovina nije izvršila svoje obaveze ni iz drugog i trećeg energetskog paketa na što se obavezala, a već je na snazi i peti u Energetskoj zajednici. Neizvjesno je hoćemo li prilagoditi legislativu zakonima Evropske unije. Rok do kojeg bi BiH trebala dostaviti Nacrt zakona o električnoj energiji je 30. juni. Teško je povjerovati da će biti ispoštovan.
Izvor: BHRT
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.