Pravni okvir i sprovođenje izbora pate od ozbiljnih slabosti koje zahtijevaju snažan i kategoričan institucionalni odgovor, a izmjene i dopune Izbornog zakona kojima bi se riješili ti problemi su od ključne važnosti, izjavio je šef Misije OEBS-a u BiH Brajan Ageler.
On je tokom dvodnevne konferencije u Neumu, koja je bila fokusirana na efikasnost odgovora krivičnog pravosuđa na ugrožavanje pravičnosti i integriteta izbornog procesa, naveo da OEBS pozdravlja svaki napor kojim se unapređuje integritet izbora i obnavlja povjerenje u izborni proces.
Osnovni cilj konferencije koja je okupila predstavnike Centralne izborne komisije /CIK/, tužilaštava, sudova i policijskih agencija iz BiH, bio je da procijeni trenutno stanje u vezi sa procesuiranjem predmeta izbornih prevara, izrade mape puta koja bi vodila konkretnom unapređenju u sprečavanju izbornih prevara, osiguravanju efikasnih istraga i promovisanju pravovremenog i transparentnog donošenja presuda u predmetima izbornih prevara, saopšteno je iz Misije OEBS-a u BiH.
Na konferenciji, koja je završena danas, razgovarano je i o iskustvima i izazovima tokom sprovođenja izbora 2020. i 2022. godine koji se tiču efikasnosti rješavanja krivičnih djela vezanih za izborni proces.
Šef političkog odjeljenja EU u BiH Elizabet Tomašinec rekla je da pred naredne izbore 2024. godine BiH treba obezbijediti odlučnost pravosuđa i policijskih agencija da spriječe i procesuiraju različite oblike izbornih prevara.
Na konferenciji je usvojen niz zaključaka koji su usmjereni ka tužilaštvima, policijskim agencijama, sudovima i drugim nadležnim tijelima vlasti u kojima su naznačeni neophodni budući koraci s ciljem daljeg poboljšanja izbornog procesa i smanjenja nivoa izbornih prevara.
Skup su zajednički organizovali Misija OEBS-a u BiH, EU u BiH i Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.