RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

Svjetski indeks cijena hrane pao na rekordni nivo

Фото: Архива

Svjetski indeks cijena Agencije Ujedinjenih nacija za hranu pao je u junu na najniži nivo u više od dvije godine, podstaknut padom cijene šećera, biljnih ulja, žitarica i mliječnih proizvoda.

Indeks cijena Organizacije za hranu i poljoprivredu (FAO), koji prati prehrambene proizvode kojima se najviše trguje u svijetu, u junu je u prosjeku iznosio 122,3 poena u odnosu na revidiranih 124,0 za prethodni mjesec, javila je agencija u petak.

Majsko očitanje prvobitno je iznosilo 124,3.

Rezultat u junu je najniži od aprila 2021. i znači da je indeks sada 23,4 posto ispod vrhunca svih vremena postignutog u martu 2022. nakon početka ruske invazije na Ukrajinu.

U zasebnom izvještaju o ponudi i potražnji žitarica, FAO je prognozirao svjetsku proizvodnju žitarica ove godine na 2,819 milijardi tona, što je neznatno više u odnosu na prošlomjesečnu procjenu i povećanje od 1,1 posto u odnosu na nivo iz 2022. godine.

FAO je saopćio da je veća prognoza skoro u potpunosti rukovođena boljim izgledima za globalnu proizvodnju pšenice, pri čemu je prognoza povećana za 0,9 posto na 783,3 miliona tona.

FAO indeks cijena žitarica pao je za 2,1 posto u junu u odnosu na prethodni mjesec, dok su cijene kukuruza, ječma, pšenice i riže sve u padu.

Indeks cijena biljnog ulja pao je 2,4 posto na mjesečnom nivou, dostigavši najniži nivo od novembra 2020. godine, podstaknut nižim svjetskim cijenama palminog i suncokretovog ulja, koje su više nego nadoknadile veće kotacije sojinog i repinog ulja.

Indeks cijena šećera pao je za 3,2 posto u odnosu na maj, što predstavlja njegov prvi pad nakon četiri uzastopna mjesečna povećanja, uglavnom izazvanog dobrim napretkom berbe šećerne trske u Brazilu 2023/24. i sporom globalnom potražnjom za uvozom, saopćio je FAO.

Indeks cijena mliječnih proizvoda pao je za 0,8 posto u odnosu na maj, dok je indeks cijena mesa ostao praktično nepromijenjen, prenosi Reuters.

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.