Predstavnici Uprava za veterinarstvo Bosne i Hercegovine, Republike Hrvatske i Republike Srbije održali su jučer regionalni sastanak u Brčko distriktu na kojem su analizirali trenutnu situaciju po pitanju afričke svinjske kuge. Sastanak je održan u cilju potrebe za regionalnim pristupom ovom problemu.
Predstojnik Ureda za veterinarstvo BiH i organizator jučerašnjeg regionalnog sastanka Saša Bošković kazao je da su se sudionici sastanka složili da se iz Brčko distrikta pošalju jasne poruke koje se tiču bolesti koja je koncentrirana u slivu rijeke Save i koja će se širiti dalje, te da zajedničkim djelovanjem, suradnjom i podrškama Vlada u regiji može se riješiti ovaj problem.
„Potrebno nam je zajedničko djelovanje, jer bolest ne prepoznaje granice i zajedničkim djelovanjem Vlada Hrvatske, Srbije i BiH bit ćemo mnogo jači i ako poruke sa današnjeg sastanka uputimo na adrese Europske Komisije, Svjetske organizacije za zaštitu životinja i FAO, kao i donositeljima odluka u naše tri zemlje. Bez podrške Vlada regije nema pobjede nad ovom bolešću, jer naša suradnja mora biti institucionalna“, kazao je Bošković.
On je dodao da se poruke sa ovog sastanka moraju uputiti i prema Europskoj komisiji, te zatražiti pomoć od EU u saniranju nastale štete nanesene virusom afričke svinjske kuge.
„Moramo zatražiti pomoć iz proračuna Europske komisije, jer saniranje šteta koje su sada već velike traži pomoć mnogo većih proračuna nego što su proračuni naših zemalja. Hrvatska je članica EU i njima je dosta lakše, ali mi kao zemlje kandidati za članstvo u EU imamo možda mogućnosti da zatražimo pomoć“, naveo je Bošković.
On je rekao da se pored sliva rijeke Save gdje se bolest pojavila u okolini Gradiške i Bijeljine, sada registruje i u Čajniči i Ribniku, gdje kako je rekao nema objašnjenja zašto se bolest pojavila tamo.
„Nema logike da se u ovom dijelu BiH bolest pojavi. Situacija je najteža na sjeveru BiH jer se 80 posto proizvodnje svinja nalazi u ovoj oblasti, te krajnjim naporima pokušavamo da stavimo bolest pod kontrolu i ono što nam jedino preostaje je neškodljivo uklanjanje životinja ili sanitarno klanje i upotreba tog mesa uz termičku obradu iz oblasti koja su ugrožena“, istaknuo je Bošković i dodao da je Vlada Republike Srpske donijela interventnu odluku o otkupu svinja po većim cijenama nego što su u regiji, ali izrazio brigu da u ovom momentu postoji određeno zagušenje u klaoničkim kapacitetima u RS i izrazio nadu da će se jako brzo naći način izlaska iz ovakve situacije.
„Dobar dio sirovog mesa je ranije završavao redovnim linijama na tržištu, ali ga sada morate preraditi pod strogo poštovanim uvjetima koje je zakon propisao. Imamo mogućnost da poštujući propisane uvjete prerađujemo ovo meso. Evropska legislativa je propisala i donijela set mjera iz mjeseca siječnja ove godine i olakšala prerađivačima mesa da termički obrađuju meso i to na temperaturama većim od 60 stupnjeva uz trajanje obrade nešto dužim od četiri sata, ili na temperaturi od 70 stupnjeva i obradi dužoj od pola sata, te 80 stupnjeva u dubini tog proizvoda i ti proizvodi su apsolutno sigurni u smislu širenja bolesti, a ona se ne može širiti ako se na takav način nađu na našim trpezama“, kazao je Bošković.
Ravnateljica Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane pri Vlade Republike Hrvatske, Tatjana Karačić rekla je da je ova bolest bez presedana kada su ekonomske štete u pitanju, a koje ova bolest prouzrokuje.
„Samo zajedničkim regionalnim pristupom možemo bolje i učinkovitije djelovati u smislu rješavanja ove bolesti. U Hrvatskoj se jučer navršilo mjesec dana od registriranog prvog slučaja zaraze afričke svinjske kuge i samo zajedničkim snagama možemo uspješno djelovati”, rekla je Karačić.
Ona je potvrdila da se i sa Hrvatske strane u slivu rijeke Save pojavila ova bolest koja se i dalje širi.
Ravnatelj Uprave za veterinarstvo pri Vlade Srbije Miloš Petrović kazao je da u toj zemlji problem afričke svinjske kuge postoji još od 2019. godine i da se tijekom ove godine bolest dijagnosticirala u 32 općine u Srbiji, gdje je sada najveći pritisak na Sremski okrug i Mačvu, te da Vlada Srbije sprovodi dosta aktivnosti u kontroli zdravstvenog stanja na gazdinstvima na kojima se uzgajaju domaće svinje.
Predstojnik Odjela za poljoprivredu pri Vladi Brčko distrikta Milenko Ninković kazao je da se situacija u Brčkom dosta usložnjava i da je do sada registrirano 45 domaćinstava na kojima je otkriven ovaj virus, te da je broj eutaniziranih svinja u Brčkom trenutno oko 1.000 životinja i kako se poduzimaju sve potrebne i propisane mjere na sprečavanju širenja zaraze.
Na sastanku su pored predstavnika Uprava za veterinarstvo ove tri države prisustvovali i Gradonačelnik Distrikta Zijad Nišić kao domaćin sastanka, te predstavnici ministarstava poljoprivrede RS i F BiH.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.