Postoji mnogo faktora koji mogu uticati na rizik od problema sa zdravljem mozga, a neki su potpuno u vašoj kontroli. Određeni faktori mogu vam pomoći da održite svoj mozak u vrhunskoj formi, kao što je izbjegavanje pušenja cigareta, bavljenje fizičkom aktivnošću i održavanje zdrave težine.
“Imati optimalno zdravlje mozga znači minimizirati upalu i izloženost toksinima, biti metabolički fleksibilan, imati potpornu energiju – protok krvi, oksigenaciju, mitohondrijalnu funkciju i hranjive tvari – i imati dovoljnu neurotrofnu podršku”, kaže Dale Bredesen, istraživač neuronauke i stručnjak za neurodegenerativne bolesti.
Kada je u pitanju vaš izbor ishrane, dobro je poznato da pridržavanje obrazaca ishrane bogatih antioksidansima poput mediteranske prehrane i fokusiranje na nutrijente poput omega-3 masnih kiselina i vitamina B može pomoći u prirodnom zdravlju vašeg mozga.
Visok dnevni unos voća i povrća može rezultirati boljim kognitivnim performansama u odnosu na one koji imaju male količine voća i povrća u ishrani.
Dakle, ishrana bogata nutrijentima prepuna antioksidansa, zdravih masti i mikronutrijenata može pomoći u održavanju zdravlja vašeg mozga. Međutim, s druge strane, postoje određene namirnice koje mogu djelovati protiv ciljeva zdravlja vašeg mozga, posebno ako ih često uključujete u svoju prehranu.
Pržena piletina
Gumene bombone
Svi volimo slatku poslasticu s vremena na vrijeme. Međutim, bomboni poput gumenih medvjedića su prilično bez ičega hranljivog, jer su u suštini napravljeni od čistog šećera. Dok je šećer u obliku glukoze potreban kao izvor energije, prevelika potrošnja šećera povezana je s oštećenjem pamćenja i povećanim rizikom od demencije. Zbog toga vam je bolje da rezervišete gumene bombone za povremeno uživanje i da se držite slatkih grickalica bogatih hranljivim sastojcima za često grickanje, poput voća.
Brza hrana
Ponekad opasnost ne predstavlja hrana koju jedete, već ono u šta je vaša hrana upakovana. Omoti za brzu hranu su poznati po tome što sadrže per-i polifluoroalkilne supstance (PFAS) ili hemikalije koje su povezane s mnogim negativnim efektima na zdravlje, uključujući negativne efekte na naše kognitivno zdravlje.
Krofne
Krofne daju trostruki udarac kada je u pitanju hrana koja ne podržava zdravlje našeg mozga. Ove poslastice se obično prave s dodatkom šećera, koji, kada se konzumira u prevelikoj količini, izgleda da je povezan s nižim kognitivnim funkcijama. Krofne su također pržene u dubokom ulju i smatraju se ultra-prerađenom hranom, naglašavajući koliko njihovo često jedenje može biti štetno za zdravlje vašeg mozga.
Izvor: klix.ba
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.