Cijene barela porasle su i prošle sedmice, već sedmu zaredom, ostvarivši tako najduži trend rasta još od početka 2022., nakon što je Međunarodna agencija za energetiku upozorila na sve napetiju ponudu.
Na londonskom tržištu barel Brenta poskupio je prošle sedmice za 0,5 posto, na 86,81 dolar, a za toliko je porasla i cijena barela na američkom tržištu, završivši sedmicu na 83,19 dolara, prenosi SeeBiz.eu.
Cijena Brenta je na najvišem nivou od januara, a američkog WTI-ja od početka godine. Posljednji put cijena nafte rasla je sedam sedmica uzastopno u periodu januar-februar 2022., uoči ruske invazije na Ukrajinu.
Rast cijena nafte podržala je procjena IEA objavljena u petak da je u junu globalna potražnja za naftom dosegla rekordnih 103 miliona barela dnevno, a novi rekordni nivo mogla bi dosegnuti i u augustu.
OPEC je, ipak, u svojoj mjesečnoj prognozi ponovio svoje procjene godišnje potražnje za naftom, očekujući rast za 2,25 miliona barela dnevno u 2024. godini, u odnosu na 2,44 milijuna barela dnevno u 2023. godini.
Na strani ponude, proizvodnja je zadnjih mjeseci znatno usporila, zbog dobrovoljnih smanjenja proizvodnje Saudijske Arabije i Rusije. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njeni saveznici, zajedno poznati kao OPEC+, ponudu počeli ograničavati krajem 2022. kako bi ojačali tržište, a u junu su ograničenja produžili do 2024.
Ako se održe trenutni ciljevi OPEC-a+, zalihe nafte mogle bi u trećem tromjesečju pasti za 2,2 miliona barela dnevno i za 1,2 miliona barela dnevno u četvrtom kvartalu te potencijalno podstaći još jedno povećanje cijena, predvidjela je IEA u petak.
I izgledi za laganim prizemljenjem američke ekonomije, kao i nagovještaji da se Fed približava završetku cijklusa podizanja kamatih stopa, podržali su dobo raspoloženje trgovaca naftom.
“Smanjenje ponude i poboljšani ekonomski izgledi stvorili su optimizam među investitorima u naftu”, ističe analitičar OANDA-e Craig Erlam.
Izvor i foto: N1
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.