Ombudsmeni Bosne i Hercegovine podsjećaju da je sloboda pristupa informacijama integralni dio slobode izražavanja.
– Pristup informacijama je osnov svakog demokratskog društva i predstavlja alat putem kojeg građani vrše kontrolu nad radom javnih organa, navodi se u saopćenju Ombudsmena BiH, povodom obilježavanja 28. septembra – Međunarodnog dana univerzalnog prava na pristup informacijama.
Poštujući zakonom utvrđena ograničenja od objavljivanja, nužno je osigurati proporcionalnost između ograničenja prava i cilja koji se želi ograničenjem postići.
Ombudsman Bosne i Hercegovine u svom radu svakodnevno dobija žalbe koje se odnose na navodne povrede prava na pristup informacijama od javnih organa na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini. Uvidom u bazu registrovanih predmeta, tokom 2023. godine, do danas, evidentirana je 194 žalba u kojoj je kao povreda prava naveden pristup informacijama. U 2022. godini, broj registrovanih žalbi iz ove oblasti iznosio je 308.
Navode da je najčešći osnov obraćanja pravnih i fizičkih lica odnosi se na neodlučivanje u zakonom propisanom roku, pravo na dvostepenost, nedosljedno i/ili nepravilno utvrđivanje izuzetaka od saopštavanja, neadekvatno (ili nikako) proveden test javnog interesa itd.
– Nezahvalno je govoriti koji organi ovo pravo najčešće krše, budući da među samim organima nema nekog posebnog ekskluziviteta, nego se ove povrede utvrđuju od slučaja do slučaja, nakon provedenog postupka propisanog zakonom – smatraju Ombudsmeni.
Ombudsmeni u vezi s tom problematikom upućuju na korištenje Godišnjih izvještaja o rezultatima aktivnosti institucije Ombudsmena za ljudska prava Bosne i Hercegovine i Specijalnog izvještaja o iskustvima u primjeni zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, objavljenih na web stranici institucije Ombudsmena: www.ombudsmen.gov.ba, saopćeno je iz Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.