Udruga dijabetičara Brčko distrikta BiH sinoć je u Omladinskom centru organizirala skup pod nazivom „Dijabetes i tehnologija“ na kojem su predstavili CGM sustav za kontinuirano praćenje glukoze koji oboljelim od dijabetesa u velikoj mjeri pomaže i olakšava svakodnevno mjerenje šećera u krvi.
Oboljeli od dijabetesa moraju svakodnevno, po nekoliko puta dnevno mjeriti razinu šećera u krvi, sustavom CGM u velikoj mjeri se olakšava pacijentima te im se zasigurno pruža prilika za kvalitetnijim životom.
„Na ovom skupu svim prisutnim smo predstavili što je to CGM sustav za mjerenje šećera, gdje su se svi prisutni, kako pacijenti tako i sami zdravstveni radnici pobliže upoznali s ovim sustavom koji je registriran u Agenciji za lijekove u Bosni i Hercegovini, te je samim tim stigao i na naše tržište“, kazao je Đorđe Vuković predsjednik Udruge dijabetičara.
Prema riječima Vukovića, zahvaljujući Vladi Brčko distrikta i Fondu zdravstvenog osiguranja već više od dvije godine pacijentima su dostupni ovi uređaji, te su do sada uređaji bili dostupni pacijentima po principu refundacije, a sada će biti dostupan svima i u apotekama na području Distrikta.
„Prednosti sustava CGM-a su postavljanje u dvije pozicije, a to su abnominalna i nadlaktična, zatim vrlo učinkovito mjerenje bez kalibracije, što znači da tijekom životnog vijeka pacijenta, senzor koji je postavljen na osobi, 4032 puta šalje informacije o stanju glukoze, tako da se pacijent tijekom 14 dana za toliko puta manje mora „bosti“, vrlo su precizni i vodootporni“, kazao je Asim Praskić predavač na sinoć održanom skupu.
Na održanom skupu prisustvovali su brojni zdravstveni radnici iz Brčko distrikta, kao i veliki broj oboljelih pacijenata, a prije samog predavanja svim prisutnim se ispred Ureda gradonačelnika obratio, Šef kabineta Nedim Hamzabegović, istaknuvši kako će Vlada Brčko distrikta i dalje podržavati svaki vid tehnologijskog napretka, posebno kada su pacijenti u pitanju.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.