Nakon okončanja pandemije COVID 19 sve je više građana u Brčko distriktu koji se obraćaju psiholozima sa raznim problemima za stručnu pomoć, a kao najčešće razloge sa kojima se pacijenti javljaju, psiholozi navode ankzioznost i depresiju.
Vesna Zekić, psiholog i psihoterapeut pod supervizijom rekla je da je trenutno najveći problem taj što pacijenti svoje psihičke probleme rješavaju samoinicijativno raznim lijekovima te istakla da to može ostaviti dugoročne posljedice po njihovo zdravlje.
„Najčešći razlozi zbog kojih se javljaju depresija i anksioznost kod građana jesu nezadovoljstvo životom kao i strah od budućnosti, a usljed ovih problema javljaju se često simptomi poput glavobolje, problemi sa želucem, a također dolazi i do loših odnosa sa bračnim pratnerom. Konzumiranje raznih medikamenata neće riješiti probleme i to je samo jedan način ublažavanja problema. Potrebno je preispitati sebe, zbog čega je došlo do depresije i kroz razgovor sa psihologom početi raditi na jačanju mentalnog zdravlja“, rekla je Zekić.
Društvene mreže su dodatno opterećenje pacijentima i najčešći uzrok javljanja asocijalnog ponašanja kod mladih osoba zbog uznemirujućeg sadržaja kojeg svakodnevno konzumiraju na raznim internet platformama.
„Redukovanje društvenih mreža je neophodno i tokom jednog dana dva sata boravka na društvenim mrežama je sasvim dovoljno. Društvene mreže odvlače ljude od socijalnog kontakta i u posljednje vrijeme radimo mnogo sa mladima jer one mogu zaista biti kontraproduktivne ako se koriste na neadekvatan način“, dodala je Zekić.
Edina Osmić Šadić, psihoterapeut pod supervizijom kao jedan od dodatnih razloga javljanja depresije kod pacijenata navodi usvojene neadekvatne obrasce ponašanja kao i to da u javnosti još uvijek postoji stigma oko traženja pomoći kod psihologa.
„Razgovor sa stručnim osobama je neophodan ukoliko građani imaju određenih psihičkih problema, a ako se povjere svojim prijateljima ili se odluče riješiti problem raznim lijekovima rezultat neće biti dovoljno učinkovit. Nije sramota imati problem jer nismo svi dovoljno kapacitirani i ne znamo pravo rješenje, a kroz razgovor sa stručnom osobom pacijenti će se dovoljno osnažiti i naučit će kako da se nose sa raznim izazovima i problemima“, kazala je Šadić.
Kako bi pacijenti riješili svoje psihičke probleme i zaštitili psihofizičko zdravlje psiholozi savjetuju građanima odlazak u prirodu, druženje sa porodicom kao i razgovor sa psihologom te razne fizičke aktivnosti ili bavljenje sportom.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.