Završena je treća Sedmica održivog razvoja u Bosni i Hercegovini čiji je program obuhvatio brojne događaje gdje su stručnjaci iz raznih zemalja podijelili iskustva o održivom razvoju.
Sedmica održivog razvoja otvorena je konferencijom “Lokalizacija Ciljeva održivog razvoja u Bosni i Hercegovini – od velikih ideja do djela” koja je prikazala napredak BiH prema Ciljevima održivog razvoja. Predstavnici iz Švedske, Albanije, Srbije i Italije podijelili su primjere dobre prakse lokalizacije Ciljeva održivog razvoja (SDG) u svojim zemljama.
“Proces pristupanja Europskoj uniji i Agenda 2030 u mnogim aspektima su međusobno komplementarni i međusobno se jačaju. Švedska je posvećenja pružanju podrške Bosni i Hercegovini u postizanju uspjeha na oba fronta” kazala je ambasadorica Švedske u BiH Helena Lagerlöf.
Sarajevo je bilo epicentar nekoliko ključnih događanja, uključujući konferencije o principima “Niko ne smije biti izostavljen”, socijalnoj inkluziji na lokalnom nivou i zdravom starenju. Poseban naglasak stavljen je na osnaživanje osoba s invaliditetom i njihovu aktivnu ulogu u društvu.
Uz to, istraživalo se financiranje održivog razvoja, zelena tranzicija i cirkularna ekonomija, dok je u Doboju naglasak bio na zdravstvenom sektoru i saradnji s različitim sektorima zdravstva.
“Prošlomjesečni samit u New Yorku, posvećen Ciljevima održivog razvoja, potvrdio je da se okoliš i čovječanstvo suočavaju s planetarnom krizom bez presedana. Kada govorimo o klimatskoj krizi, svijet se nalazi na ponoru, svjedočimo najtoplijoj godini u historiji. Sukobi diljem svijeta ne jenjavaju, dolazi do eskalacije inflacije a dugotrajne posljedice Covid pandemije negativno utiču na one koji imaju najmanje”, kazala je rezidentna koordinatorica Ujedinjenih nacija u BiH Ingrid Macdonald.
Žene su bile u centru pažnje četvrtog dana, s fokusom na njihov položaj u radnom okruženju, osnaživanju i prevenciji nasilja. Također, istraživane su digitalne inicijative za javni sektor.
Zadnji dan Sedmice održivog razvoja istaknuo je sportsku inkluziju, edukaciju o klimatskim promjenama, razumijevanje izbjegličke situacije i zdravstvene izazove ranjivih skupina, saopćeno je iz UNDP-a.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.