RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Отворен први зоолошки врт „будућности“

У Аустралији је отворен зоолошки врт “будућности” у којем посјетиоци могу да помазе жирафу или лава, чак и диносауруса. Међутим, све те животиње заправо у зоо врту не постоје.

Љубитељи серије Звјездане стазе вјероватно се сјец́ају „холодека“, простора у свемирским бродовима гдје је посада свемирског брода Ентерпрајз одлазила да се забави и доживи авантуре у компјутерски генерисаном виртуелном 3Д свијету. Нешто врло слично, али још не тако софистицирано, сада је створено у аустралијском граду Бризбејну.

Реч је о футуристичком зоолошком врту, који је почетком године отворила компанија Акиом Холограпхицс.

У ствари, то није прави зоолошки врт са животињама у кавезима или ограђеним просторима, вец́ је то заправо забавни парк који користи технологију која није кориштена нигдје другдје, преноси британски Би-Би-Си.

Замислите како кит од 10 метара плива поред вас и ви га можете мазити без бриге, или стадо носорога да се купи око вас, а ако не побјегнете од њих на време, они буквално прођу кроз вас – као духови.

Наиме, све животиње које се могу видјети у овом зоолошком врту су холограми – тродимензионалне покретне слике настале уз помоц́ ласерске свјетлости.

„Животиње уђу у просторију, прошетају кроз њу, можете их мазити, баш као у филмовима. Пружате руку и потапшате лава који је наишао“, рекао је Брус Дел, извршни директор Аксиома, за ББЦ.

„Много је смијеха, много викања… али када кит од 10 стопа проплива, из неког разлога, сви утихну. Као из неке врсте страхопоштовања према овом величанственом створењу.”

Холодек можда није тако далеко

Деведесетоминутна представа заснована је на новој технологији „дубинског“ холограма, која оживљава холограме и ствара јединствено виртуелно искуство. Поред визуелних сензација, технологија омогуц́ава посјетиоцима да осјете мирис цвијец́а и дрвец́а који се појављују на холограмима.

Али Аксиом се ту није зауставио. Брус Дел је рекао да има уговоре са ваздухопловним гигантом Ербасом и америчком корпорацијом Хонеивелл и гради холограмски акваријум за луксузни хотел у власништву Била Гејтса на Малдивима.

До сада је највец́а препрека у стварању холографске виртуелне стварности била висока цијена. Холограми захтијевају много рачунарске снаге. „Сви очекују холограмску револуцију“, рекао је Дел.

„Ово је нешто што видимо у научној фантастици и могло је да буде давно. Али холограми су увек били веома скупи. Осјец́али смо да нешто мора да се уради.” Тако је његова компанија развила алгоритме који омогуц́авају кориштење само једног умјесто десет рачунара за креирање покретног холограма. Холодек из Звјезданих стаза можда ипак није тако далеко.

Извор: Н1

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.