RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Region

Словенија, Хрватска и Аустрија желе да ЕУ почне приступне преговоре с Босном и Херцеговином

Аустрија, Хрватска и Словенија желе да Брисел у идућа два мјесеца отпочне разговоре с Босном и Херцеговином око њеног примања у Еуропску унију, рекла је словенска министрица вањских послова Тања Фајон након годишњег редовног састанка подунавских земаља одржаног у Брду код Крања.

“Да, апсолутно. Ми имамо заједнички циљ да разговори између ЕУ и БиХ око приступања почну до краја ове године. Радимо напорно на томе”, изјавила је Фајон у обраћању новинарима.

Босна и Херцеговина је у просинцу 2022. добила статус кандидата за чланство, но преговори још увијек нису почели.

“Аустрија, Хрватска и Словенија су велики пријатељи проширења ЕУ-а. Вјерујемо да је сада политички тренутак да ЕУ крене према новом проширењу, па да Еуропа постане снажнија и уједињенија због геополитичке ситуације”, рекла је Фејон. “То је међутим двосмјерна улица, и ЕУ и земље кандидати морају бити спремни”, додала је.

Аустријски министар вањских послова Александер Шаленберг рекао је да су његова земља, Словенија и Хрватска “добри пријатељи Босни и Херцеговини”, али да “нису и једини”.

“Желимо да разговори с Босном и Херцеговином почну”, напоменуо је Шаленберг.

Неки заговарају и отварање приступних разговора о чланству с Украјином и Молдавијом до краја године, тражећи убрзани поступак за те двије земље. Аустријски министар сматра да све земље кандидати морају имати једнаки статус.

“Наша позиција је јасна, не желимо имати двије класе земаља кандидата. Била би грешка сматрати неке повлаштеније другима”, рекао је Сцхаллнберг док земље “западног Балкана” годинама стоје у чекаоници.

Брисел је дао статус кандидата Украјини, Молдавији и Босни и Херцеговини након инвазије Русије на Украјину 24.вељаче 2022.

“Чекамо одлуку о отварању преговора, која би се могла догодити до краја године”, рекао је босанскохерцеговачки министар вањских послова Елмедин Конаковић. Он се у уторак у Брду код Крања састао с министрима Словеније, Аустрије, Хрватске, Србије и Црне Горе те с нижерангираним дужносницима осталих подунавских земаља.

Окупили су се годишњем састанку у склопу “Стратегије ЕУ-а за дунавску регију”, политичког оквира у којем 14 земаља сурађује у подручјима попут промета и заштите околиша, а који служи земљама кандидатима за ужу сурадњу с чланицама ЕУ-а.

Конаковић је након састанка рекао новинарима да је “одлука о отварању преговора с БиХ политичке природе”.

“То би била снажна политичка порука еуропским снагама у Босни и Херцеговини, а можда би била пљуска оним проруским и происточним које се не веселе нашем брзом напретку”, рекао је.

Конаковић је напоменуо да је свјестан да је пред његовом земљом “комплексан процес” јер је осим добре воље неких министара вањских послова потребно увјерити друге земље попут Њемачке и Низоземске, с којима разговара.

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.