U okviru međunarodne terenske vježbe „Full Scale Exercise – DPPI SEE Flex 2023“ koja se odvija na području Brčko distrikta, danas je na lokaciji bivše fabrike Interplet održana simulacijska vježba spašavanja unesrećenih usljed poplava uz pomoć dronova.
S ciljem testiranja kapaciteta za upravljanje dronovima u operacijama zaštite i spašavanja unesrećenih od poplava danas je u zajedničkoj kordinaciji deset spasilačkih timova na lokalitetu bivše fabrike Interplet testiralo dronove i izvelo simulacijsku vježbu spašavanja civila. Šef sekretarijata Inicijative za prevenciju i pripravnost za katastrofe Jugoistične Evrope, Vlatko Ivanovski rekao je da je zadatak timovima u simulacijskoj vježbi bio da naprave analizu i da utvrde koliki je zapravo učinak dronova u spasilačkim misijama.
„Scenario vježbe je katastrofalna poplava slična onoj iz 2014. godine i danas smo imali priliku da testiramo dronove i uvidimo koje su to njihove mogućnosti. Planiranje vježbe je počelo u januaru ove godine i države članice DPPI Slovenija, Srbija, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Makedonija, Turska, Ruminija i Bugarska odlučile su da prvu simulacijsku vježbu u ovoj godini realizuju u Distriktu kako bi Civilna zaštita u Brčkom mogla odlučiti kako reagovati u slučaju prirodnih nesreća“, rekao je Ivanovski.
Kristijan Vuković, tim lider spasilačkog tima iz Hrvatske kazao je da je njegova spasilačka jedinica uz pomoć drona mapirala teren što uveliko olakšava i ubrzava potragu za unesrećenima usljed vremenskih nepogoda. On kaže proces mapiranja terena uveliko doprinosi lociranju nestalih osoba na raznim terenima i da je neophodno pratiti modernizaciju opreme, te da trenutno posjeduju svu potrebnu spasilačku opremu.
„Vježba daje pozitivne rezultate jer mapiranje terena i pregled kritičnih tački uz pomoć dronova se odvija uspješno. Ovi mehanizmi zaštite biti će od velike koristi u slučaju ponavljanja scenarija iz 2014. godine, odnosno poplava većih razmjera. Tokom današnje pretrage terena u sklopu vježbe pronašli smo dvije žive osobe i prema scenariju tražimo još jednu mrtvu osobu, odnosno markiranta. Uz pomoć dronova pretrage terena se odvijaju mnogo brže i lakše je odgovoriti raznim izazovima tokom noći i različitim vremenskim uslovima. Nadam se će svi timovi Ciivlne zaštite u BiH u skorijoj budućnosti biti opremljeni neophodnom opremom kako bi mogli odgovoriti zadatku“, rekao je Sabahudin Spahović, komandir spasilačke jedinice.
Međunarodna terenska vježba sastoji se od tri segmenta operacija sa dronovima, operacija za logistiku i postavljanje kampova nakon katastrofalne poplave. Cilj vježbe koja će trajati do petka jeste da se uradi procjena i plan kako bi se u najkraćem roku uz međunarodnu pomoć adekvatno odgovorilo na vremenske nepogode, formirao humanitarni kamp, te spasili unesrećeni civili.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.