У организацији чланова Удружења грађана “Хоризонт” Брчко дистрикт данас се одржала јавна трибина под називом “Унапређење сигурности дјеце и младих на интернету”, с циљем да млади препознају на вријеме опасности и да дјелују благовремено с циљем превенције.
Психолог Наташа Јовановић каже да је на јавној трибини “Унапређење сигурности дјеце и младих на интернету” било ријечи између осталог о потенцијалним опасностима којима су млади изложени преко интернета, с циљем препознавања симптома и дјеловања на њиховом уклањању.
“Ова тема веома је значајна као и рад са дјецом и родитељима, како бисмо спријечили нежељене ефекте које може да остави управо интернет насиље и више нема сукоба у реалном свијету него се то преселило у виртуелни свијет”, истакла је Јовановић, те навела које су то психичке посљедице зависности од интернета.
“Могу бити емоционалне природе, дакле особа може бити потиштена, може осјећати стид и срам, социјалне природе, особа може да занемари друштвене активности и односе са другим људима и физичке посљедице које се огледају у виду главобоље и поремећеног сна. Крајње што може да се деси јесте суицид”, појаснила је Јовановић.
Такође, један од предавача био је и ИТ стручњак Стефан Марјановић који је нагласио да оваква предавања могу да нас науче како правилно користити интернет претраживања и уједно заштити се помоћу антивирусних система и сигурносних претраживача.
“Прије свега, најважније је да сви научимо коме и када ћемо давати наше приватне податке, јер смо сви одговорни у изграђивању култруног обрасца понашања на интернету и добро је познато да све што се уради на интернету оставља трага заувијек”, истакао је Марјановић.
У име организатора трибине Удружења грађана “Хоризонт” предсједник Мирослав Марић каже да желе указати на проблем пораста броја случајева физичког насиља на интернету али и неопходност превентивног дјеловања с циљем спрјечавања и физичког насиља које оставља посљедице по дјецу.
Удружење грађана “Хоризонт” основано је ове године у априлу мјесецу и циљне групе су им дјеца са потешкоћама у развоју као и маригинализоване групе у друштву.
Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na
USLOVI KORIŠTENJA.