RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Svijet

У најтежим поплавама у Сомалији у посљедњим деценијама 29 погинулих, више од 300.000 расељених

У најтежим поплавама које су погодила Сомалију у посљедњих неколико деценија погинуло је 29 људи, а више од 300.000 присиљено да напусти своје домове, објавила је у сриједу Национална агенција за управљање катастрофама, након обилних киша које су поплавиле градове широм источне Африке.

Власти се труде да спасу хиљаде људи који су остали одсјечени од свијета поплавама, које су услиједиле након најтеже суше у региону у посљедњих 40 година.

– Оно што се дешава данас је најтеже у деценијама. Горе је чак и од поплава из 1997. године – казао је Хасан Иссе, генерални директор сомалске агенције за управљање природним катастрофама (СОМДА).

Број погинулих и број расељених људи вјероватно ће још расти, рекао је Иссе, јер су бројни мјештани остали одсјечени набујалим водама.

– Не сјећам се оваквих поплава у свом животу. људи настављају да се евакуишу тражећи узвишења – изјавио је Мохамед Фарах, локални старјешина у граду Баидоа, на југозападу Сомалије.

Најмање 2.400 људи одсјечено је у граду Лууq, гдје се ријека Јубба избила из корита, саопћиле су Уједињене нације.

– Лууq је окружен ријеком и поплаве нам пријете. људи стално бјеже из града. Неки су још увијек одсјечени. Наше продавнице однијеле су бујице – рекао је Ахмед Нур, трговац у Лууqу.

У поплавама у сусједној Кенији погинуло је најмање 15 људи и потопљен је мост у Уганди, прекидајући цесту која повезује Кампалу с нафтним пољима на сјеверозападу, саопћили су Црвени криж Кеније и Угандинска управа за цесте.

Регионални потоп је узрокован комбинованим учинком два временска феномена, Ел Ниња и дипола Индијског океана, рекла је Назанине Мосхири, климатска аналитичарка Међународне кризне групе.

Ел Ниñо и дипол Индијског оцеана климатски су обрасци који утичу на температуру површине оцеана и узрокују натпросјечне падавине.

– Утјецај поплава је много тежи јер је тло толико оштећено од недавне суше без преседана – године сукоба и присуство милиције Ал Схабааб такођер чине изградњу одбране од поплава и отпорности сложенијом и скупљом – казао је Мосхири.

Научници тврде да климатске промјене узрокују интензивније и чешће екстремне временске појаве. Као одговор, афрички челници су предложили нове глобалне порезе и реформе међународним финансијским институцијама како би помогли у финансирању мјера за супротстављање климатским промјенама, преноси Ројтерс.​

Извор: БХРТ

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.