RNU "Radio Brčko" Brčko distrikt BiH
Magazin

Dvije opasne greške koje svi roditelji moraju izbjegavati kada dijete ima temperaturu

Foto: Freepik

Temperatura je vrlo česta kod male djece i vraća se na normalu nakon tri ili četiri dana.

Roditelji često prave dvije velike greške kada je riječ o liječenju groznice svojih mališana, što bi moglo rezultirati opasnim posljedicama.

“Ako vaše dijete ima visoku temperaturu, nikada mu ne biste trebali davati aspirin da je spusti. Zapamtite, groznica je prirodni odgovor tijela na infekciju. Ako se vaše dijete inače dobro, nema potrebe za liječenjem groznice”, rekla je Nikki Jurcutz iz Tiny Hearts Education.

Povrh toga, davanje aspirina djeci kada imaju gripu ili vodene kozice povezano je s razvojem rijetkog stanja zvanog Reyeov sindrom, koje može biti smrtonosno ili uzrokovati ozbiljne probleme s mozgom.

Simptomi Reyeovog sindroma često počinju jednu do tri sedmice nakon što se dijete oporavi od virusa. Vaš mališan može:

  • nastavi biti bolestan
  • biti pospani i bez energije
  • osjećati se zbunjeno
  • mati promjene u svom ponašanju, kao što su razdražljivost ili agresivnost
  • brzo disati i imati brz otkucaj srca
  • imati napade
  • izgubiti svijest

Bolnica za djecu Great Ormond Street savjetovala je da svom djetetu ne dajete aspirin prije nego što napuni 16 godina, osim ako vam ljekar ne kaže drugačije.

Uočeno je da je rizik da vaše dijete razvije Reyeov sindrom nakon što mu date aspirin “veoma mali”, ali ipak se savjetuje oprez.

Druga greška koju roditelji mogu napraviti kada im dijete ima temperaturu je da ih tuširaju kako bi pokušali spustiti temperaturu.

“Važno je da ih ne ohladite prebrzo. Stavljanje bebe ili djeteta pod hladan tuš ili kadu bilo bi uznemirujuće i moglo bi uzrokovati hipotermiju”, nastavilo se.

Hipotermija je opasan pad tjelesne temperature ispod 35 stepeni.

Simptomi uključuju:

  • drhtanje
  • blijeda, hladna i suha koža
  • nerazumljiv govor
  • sporo disanje
  • umor ili zbunjenost

Bebe s hipotermijom mogu biti hladne na dodir, neobično tihe ili pospane i mogu odbijati da se hrane.

Izvor: Klix

Svi članci objavljeni na internet stranici Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo su vlasništvo redakcije. Radio Brčko dopušta ograničeno i povremeno prenošenje članaka sa svoje internet stranice u drugim medijima. Drugi mediji smiju prenijeti informacije iz pojedinih članaka sa Internet stranice Radija Brčko (www.radiobrcko.ba) isključivo kao kratku vijest od najviše četiri reda (300 slovnih znakova), uz obavezno navođenje izvora (Radio Brčko), pri čemu su on-line izdanja dužna objaviti link na originalni tekst na web stranicu radiobrcko.ba, ukoliko s uredništvom portala nije postignut dogovor o drugačijim uslovima. Radio Brčko je odlučan u nastojanju da zaštiti svoje intelektualno vlasništvo i rad svojih autora. Ukoliko se bilo koji dio teksta ili informacija iz teksta objavljenog na internet stranici www.radiobrcko.ba prenese suprotno ovim pravilima, protiv prekršioca će biti pokrenut pravni postupak pred Osnovnim sudom Brčko distrikta. Za detaljnije informacije o uslovima korištenja kliknite na USLOVI KORIŠTENJA.